Koncert pieśni legionowych oraz widowiskowa rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Pokazy sprzętu wojskowego, stoiska edukacyjne, kuchnia polowa i atrakcje dla dzieci oraz ich rodzin.
Bezpłatne zwiedzanie wystawy, stoiska edukacyjne i spotkania z historią dla dzieci oraz dorosłych.
Piknik historyczno-edukacyjny
Występ Orkiestry Wojskowej w Siedlcach
Darmowe zwiedzanie
Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie
Darmowe zwiedzanie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie
Piknik historyczno-edukacyjny
Koncert pieśni legionowych
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Występ Orkiestry Wojskowej w Siedlcach
W ramach obchodów 106. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku zapraszamy na wyjątkowy koncert pieśni legionowych w wykonaniu Katarzyny Rogalskiej z Cappelli Gedanensis oraz Romana Koguta z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
W programie zabrzmią dobrze znane pieśni żołnierskie i legionowe, m.in. „Przybyli ułani” oraz „Pierwsza kadrowa”. To koncert, którego publiczność będzie częścią – zachęcamy do wspólnego śpiewania razem z artystami.
Na scenie wystąpią również Cezary Paciorek, Piotr Lemańczyk, Marcin Wądołowski i Adam Golicki.
Koncert będzie muzycznym wprowadzeniem do jednego z najbardziej widowiskowych punktów obchodów – wielkiej rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Wstęp wolny.
Zapraszamy do wspólnego śpiewania!



Poczuj atmosferę jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Widowiskowa rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku przeniesie uczestników na pola Ossowa, gdzie ponad sto lat temu rozegrały się walki mające kluczowe znaczenie dla losów wojny polsko-bolszewickiej.
Scenariusz inscenizacji oparty został na historycznym przebiegu wydarzeń. W widowisku wezmą udział grupy rekonstrukcji historycznej z całej Polski, które zaprezentują działania piechoty i kawalerii, historyczne umundurowanie, uzbrojenie oraz pojazdy z epoki. Realizmu dodadzą efekty pirotechniczne, nagłośnienie pola walki i profesjonalna narracja, pozwalające lepiej zrozumieć przebieg starcia.
150 rekonstruktorów
40 koni
11 pojazdów historycznych
Autorem scenariusza i reżyserem rekonstrukcji jest Zbigniew Rowiński, od wielu lat związany z organizacją inscenizacji Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Dzięki jego doświadczeniu oraz zaangażowaniu rekonstruktorów wydarzenie od lat należy do największych i najbardziej cenionych widowisk historycznych w Polsce.
Rekonstrukcja to nie tylko spektakularne widowisko, ale przede wszystkim żywa lekcja historii, pozwalająca z bliska zobaczyć realia walk z sierpnia 1920 roku i oddać hołd żołnierzom, którzy stanęli w obronie niepodległości Rzeczypospolitej.
Sprawdź, jak dotrzeć na wydarzenie. Na mapie znajdziesz lokalizację parkingów, wejść dla uczestników, strefy rekonstrukcji, pokazu sprzętu wojskowego oraz odcinki dróg wyłączone z ruchu. Zapoznaj się z planem przed przyjazdem, aby sprawnie dotrzeć na miejsce.
Ze względu na skalę wydarzenia i spodziewaną dużą liczbę widzów zachęcamy do przybycia z odpowiednim wyprzedzeniem. Pozwoli to spokojnie dotrzeć z parkingu do amfiteatru i zająć miejsce przed rozpoczęciem wydarzenia.
Prosimy o poruszanie się wyłącznie wyznaczonymi trasami oraz stosowanie się do oznaczeń i komunikatów organizatora.
Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Ossów, ul. Stanisława Matarewicza 188
Wydarzenie odbędzie się na terenie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie.
Adres:
ul. Matarewicza 188
05-230 Ossów
Obchody odbędą się 15 i 16 sierpnia 2026 roku. Szczegółowe godziny poszczególnych punktów znajdują się w programie wydarzenia na tej stronie.
Tak. Udział w wydarzeniach plenerowych oraz zwiedzanie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w godzinach wskazanych w programie są bezpłatne.
Rekonstrukcja rozpocznie się o 14:30. Zalecamy przybycie co najmniej 30 minut wcześniej.
Tak. Należy jednak pamiętać, że rekonstrukcji mogą towarzyszyć głośne efekty dźwiękowe i pirotechniczne.
Publiczność będzie mogła obserwować widowisko wyłącznie z wyznaczonych i odpowiednio zabezpieczonych stref. Ze względów bezpieczeństwa prosimy o stosowanie się do komunikatów organizatorów i służb porządkowych.
Do Muzeum można dojechać samochodem oraz komunikacją publiczną.
Z Warszawy można dojechać pociągiem Kolei Mazowieckich ze stacji Warszawa Wileńska do stacji Kobyłka-Ossów, a następnie autobusem linii L37.
Aktualne informacje o dojeździe i ewentualnych zmianach w organizacji ruchu będą publikowane na tej stronie.
W pobliżu miejsca wydarzenia zostaną wyznaczone miejsca parkingowe. Ich liczba może być ograniczona, dlatego zachęcamy do korzystania z komunikacji publicznej.
Tak. W programie znajdą się atrakcje historyczne, edukacyjne i rodzinne, w tym piknik historyczno-wojskowy.
Tak. W wyznaczonych godzinach zwiedzanie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku będzie bezpłatne.
Tak. Na terenie obchodów będzie znajdował się punkt pomocy medycznej. W nagłych przypadkach należy zwrócić się do obsługi wydarzenia lub służb zabezpieczających.
Warto zabrać wygodne obuwie, nakrycie głowy, wodę, ochronę przeciwsłoneczną, odzież dostosowaną do pogody oraz ochronniki słuchu, szczególnie dla dzieci.
W związku z organizacją obchodów mogą zostać wprowadzone czasowe zmiany w organizacji ruchu, ograniczenia wjazdu oraz zmiany w funkcjonowaniu parkingów i komunikacji publicznej. Szczegółowe informacje zostaną opublikowane przed wydarzeniem.



