16 września, w przeddzień 85. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę, w Muzeum Katyńskim w Warszawie (oddziale muzeum Wojska polskiego) w Cytadeli Warszawskiej uczczono pamięć ofiar agresji sąsiada ze wschodu.
Odbył się apel „Na straży pamięci!” z udziałem kombatantów i weteranów, wojska oraz ok. 700 uczniów klas mundurowych i członków organizacji proobronnych. W obchodach udział wzięli m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwo Obrony Narodowej Pan Minister Stanisław Wziątek oraz Szef Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pan Minister Lech Parell.
Muzeum Wojska Polskiego reprezentował jego dyrektor, Pan prof. Bogusław Pacek a Muzeum Katyńskie – kierujący nim Pan Sebastian Karwat.
Uroczystość stała się okazją do upamiętnienia tych, którzy zginęli w obronie Ojczyzny, a także wszystkich ofiar represji sowieckich. Żołnierzy, cywilów oraz tych, którzy zostali wywiezieni na Syberię i do łagrów, niejednokrotnie ponosząc najwyższą cenę za swoje oddanie Polsce. Dzisiejsza uroczystość to wyraz pamięci, wdzięczności oraz zobowiązania do zachowania prawdy historycznej dla przyszłych pokoleń.
Wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek powiedział m.in.:
– Powinniśmy zrobić wszystko aby pamiętając o tamtych chwilach – budować pokój. Robić wszystko abyśmy my, Polacy, żołnierze, młodzież – mieli w sobie tego ducha patriotyzmu. Żebyśmy mieli w sobie działania, które będą pokazywać, że są wartości o które warto walczyć. Żebyśmy my wszyscy, a szczególnie wy, do was się zwracam, młodzieży i kadeci… Żebyście wy mieli w sobie poczucie patriotyzmu i potrzeby dobrego współdziałania na rzecz obrony Ojczyzny, ale także udzielania pomocy wszystkim tym, którzy tej pomocy potrzebują.
Słowa te, wypowiedziane w sytuacji gdy Wojsko Polskie i funkcjonariusze służb mundurowych mierzą się z klęską powodzi na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie udzielając pomocy ludności cywilnej – nabrały szczególnego znaczenia.
Lech Parell, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dalej UdsKiOR) zaczął swoje przemówienie od wyraźnego zaakcentowania, że:
– Celem obu totalitaryzmów było jak najszybsze zajecie naszego kraju. Podział jego terytorium i likwidacja polskiej państwowości. W obliczu tych wydarzeń wielu Polaków wykazało się bohaterstwem (…). Dzisiaj to my mamy obowiązek pamiętać o ich poświęceniu. To nie jest tylko historia. To lekcja, która uczy nas jak ważne jest abyśmy byli świadomi naszej przeszłości i odpowiedzialności za przyszłość.
W dalszej części wypowiedzi podziękował też wszystkim, którzy okazali i okazują pomoc mieszkańcom terenów zagrożonych powodzią.
Do zgromadzonej młodzieży zwrócił się też Pan prof. Bogusław Pacek, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego podkreślając, że:
– To wy macie być tymi, którzy będą nieść w przyszłość pochodnię pamięci!
Po Nim wystąpiła w imieniu przywoływanej młodzieży Pani Nadia Frąckowiak, uczennica klasy mundurowej I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 101 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie. Przypomniała iż „pamięć o 17 września jest naszym obowiązkiem stanowiąc przypomnienie o tym, jak cenne są wolność i niezależność”. Dodała też, że dla młodzieży to wydarzenie sprzed 85 lat to zobowiązanie do tego, aby nie tylko pamiętać o bohaterach tamtych dni, lecz także kontynuować tradycje ich służby i czerpać siłę z ich poświęcenia dla ojczyzny.
Podczas apelu wiceminister Wziątek wręczył wyróżnienia przyznane przez wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza osobom, które dbają o zachowanie pamięci o naszej historii. Natomiast szef UdsKiOR-u uhonorował medalami „Pro Patria” osoby kultywujące pamięć o naszych dziejach.
Wśród odznaczonych znaleźli się zasłużeni i wieloletni pracownicy Muzeum Wojska Polskiego, m.in. Pani Aleksandra Bukowska i Pan Roman Matuszewski.
Medal „Pro Patria”otrzymała ponadto Pani Magdalena Rochnowska, zastępca Dyrektora Muzeum Wojska Polskiego.
Na zakończenie uroczystości przedstawiciele władz państwowych i muzealnych złożyli wieńce przy Epitafium Katyńskim.
Fot. A. Glen / MWP