Zapraszamy do odwiedzenia ekspozycji plenerowej Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Sadybie na Mokotowie

Dziś chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na sprzęt prezentowany w oddziale Muzeum Wojska Polskiego znajdującym się w forcie IX Czerniaków w Warszawie przy ul. Powsińskiej 13 na Mokotowie.

Mowa o Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej do odwiedzania, którego serdecznie zapraszamy. Można tam obejrzeć wystawy poświęcone polskiej broni pancernej oraz lotnictwu wojskowemu. Obrazujące zarówno wyposażenie okresu międzywojennego, II Wojny Światowej w odniesieniu do polskich sił zbrojnych zaangażowanych na różnych frontach, jak również sprzęt użytkowany w latach późniejszych, w PRLu, zwłaszcza imponującą kolekcję wyposażenia radiolokacyjnego.

Muzeum posiada nie tylko ogromną ekspozycję plenerową, pozwalającą na wielogodzinne zwiedzanie. W forcie przygotowano m.in. także wystawy stałe prezentujące pojazdy bojowe wykorzystywane w armii polskiej w latach 1918-1939. Ześrodkowano tu także maszyny przewidziane do remontu. Szereg z nich, po przywróceniu do stanu sprawności technicznej oraz pokryciu kamuflażem z epoki – jest następnie eksponowanych przed siedzibą Muzeum Wojska Polskiego (dalej MWP) w Cytadeli. Pojazdy te uczestniczą ponadto w festynach i piknikach historycznych. Podobną aktywność można prześledzić zapoznając się m.in. z materiałem zdjęciowym podanym w ramach wcześniej zamieszczanych aktualności (działo samobieżne ISU 122, T-34 z serii produkcyjnej z 1942 r.), do czego serdecznie zachęcamy.

Poniżej pragniemy przedstawić niewielką, ale reprezentatywną próbkę z grupy kilkuset pojazdów wchodzących w skład ekspozycji plenerowej. Mamy nadzieję, iż obejrzenie galerii zdjęć prezentującej jedynie niewielką cząstkę, skłoni Państwa do obejrzenia w realu całości. Wierzymy, że stanowiłoby to znakomity sposób na miłe spędzenie weekendu w ramach kilkugodzinnego, jeśli nie całodniowego zwiedzania.

Na zdjęciach przedstawiona została m.in. przewoźna, niemiecka wieżyczka pancerna „Fahrpanzer” z armatą L/24 kal. 53 mm, sowiecki schron bojowy z tzw. Linii Mołotowa, kapsuła lądownika Sojuz 30 w której dotarł z powrotem na Ziemię w lipcu 1978 r. słynny polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski, działa samobieżne ISU-152, ISU-122 (w wersji nie użytkowanej w wojsku polskim) oraz SU-85, pływający kołowy transporter opancerzony SKOT, czołgi T-34/85, IS-2 oraz IS-3, ciężką haubicę wz. 43  L/28 kal. 152 mm czy muzealny rodzynek na skalę światową – pozyskane via Wietnam amerykańskie samobieżne działo pancerne M107 z armatą M113 L/60 kal. 175 mm

A jeżeli słońce, w ramach zapowiadanych upałów kogoś może zniechęcać do wyjścia w teren, to proszę pamiętać o muzealnych leżakach wystawionych w cieniu eksponatów, na których można odpocząć i schronić się, co zresztą obrazuje zamieszony materiał fotograficzny:

Fot. Jacek Horoszko / MPT

Skip to content