Zbiory Muzeum Katyńskiego na Liście Krajowej Programu UNESCO

Zbiory Muzeum Katyńskiego, oddziału martyrologicznego Muzeum Wojska Polskiego, znajdą się na Liście Krajowej Programu UNESCO „Pamięć Świata”.
Miło nam poinformować, że 26 czerwca zbiór dokumentów pochodzących z masowych mogił  w Katyniu, Charkowie i Miednoje zostanie wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Tym samym pamiątki te dołączą do najważniejszych dokumentów przechowywanych w polskich archiwach, bibliotekach i muzeach, takich jak autografy najwybitniejszych dzieł polskiej literatury: m.in. „Pana Tadeusza”, „Potopu”, „Chłopów” czy „Przedwiośnia” oraz dokumentów bezcennych dla polskiej historii jak autograf Konstytucji 3 Maja czy najstarszy odpis Kroniki Galla Anonima.
Nasz wpis obejmie ponad 2600 obiektów. W kolekcji znajdują się banknoty polskie i sowieckie, gazety, fragmenty książek, opakowania po różnych produktach, druki urzędowe, fotografie, dokumenty osobiste takie jak: dowody osobiste, książeczki wojskowe, zaświadczenia i metryki. Na wielu dokumentach widoczne są odręczne zapiski właścicieli lub ich bliskich, w tym najcenniejsze: korespondencja rodzin z jeńcami (listy, telegramy, koperty i kartki pocztowe), dokumenty z zapiskami o charakterze pamiętnikarskim, spisy osób przetrzymywanych w obozach specjalnych NKWD oraz bibułki do zwijania papierosów z notatkami.
W najbliższym czasie będziemy Państwu prezentować wybrane obiekty z tego wyjątkowego zbioru, historię ich powstania oraz odnalezienia, a także efekty zabiegów konserwatorskich dzięki którym możemy je teraz podziwiać.
Fot. Muzeum Katyńskie.
Skip to content