Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Historii Polski, Muzeum Katyńskie oraz Muzeum X Pawilonu serdecznie zapraszają na kolejną edycję Kina Letniego na warszawskiej Cytadeli – wyjątkowego cyklu plenerowych pokazów filmowych, które łączą refleksję, historię i wakacyjny nastrój.
W każdą wakacyjną sobotę spotykamy się pod gołym niebem, w otoczeniu zabytkowej architektury i zieleni Cytadeli, by wspólnie oglądać filmy polskie – pełne nostalgii, emocji i ważnych tematów.
Kiedy? od 28 czerwca do 30 sierpnia
Gdzie? Teren zielony Cytadeli przy placu zabaw
Start: godz. 21:30 (czerwiec–lipiec), 21:00 (sierpień)
WSTĘP WOLNY!
W tym roku program podzielony został na dwa cykle tematyczne:
Ten cykl to filmowa podróż przez letnie dekady – od lat 60. XX wieku po współczesność. Wybór pięciu filmów ukazuje zmieniające się obyczaje, krajobrazy, emocje i marzenia związane z wakacjami. Każdy z tytułów opowiada inną historię: o dojrzewaniu, przyjaźni, ucieczkach w naturę i chwilach zatrzymanych
w czasie. Wszystkie filmy łączy symboliczny motyw wody – morza, rzeki czy jeziora – jako przestrzeni wolności, refleksji i przemijania
WSTĘP WOLNY!
reż. Roman Polański, 90 min
Debiut fabularny Romana Polańskiego, jedyny jego film pełnometrażowy nakręcony w kraju i pierwszy polski film nominowany do Oscara. Dziennikarz Andrzej i jego atrakcyjna żona Krystyna wybierają się na jednodniowy rejs jachtem. Po drodze zabierają młodego autostopowicza, a następnie zapraszają go na jacht. Podczas rejsu pomiędzy trojgiem pasażerów z godziny na godzinę zaczyna narastać konflikt.
WSTĘP WOLNY!
reż. Stanisław Jędryka, 86 min
Kultowy film przygodowy dla młodzieży lat 70. Dwaj kuzyni – Duduś i Poldek – wyjeżdżają razem na wakacje nad morze, gdzie czekają już ich mamy. Sami muszą tylko dojechać pociągiem. Niestety zapominają wziąć pieniądze ze stołu i myśląc, że je zgubili, postanawiają podróżować autostopem. Nim jednak zawitają nad Bałtyk, przeżyją razem nie jedną przygodę…
WSTĘP WOLNY!
reż. Andrzej Kondratiuk, 71 min
Niekonwencjonalna opowieść o codziennym życiu rodziny. Poruszający fabularyzowany dokument na temat życia, przemijania i śmierci. Twórca „Hydrozagadki” zabiera widza do Gzowa, gdzie na odludziu, nad rzeką Narwią, mieszka familia Kondratiuków: żona reżysera, jego brat oraz rodzice. Czas płynie leniwie, sprzyjając rozmowom, zadumie i refleksji. Jest to poetycka opowieść o symbiozie człowieka z naturą.
WSTĘP WOLNY!
reż. Andrzej Barański, 69 min
Nostalgiczna opowieść oparta na twórczości Kornela Filipowicza. Przez trzydzieści lat Jan nie zaglądał do miasteczka, znajdującego się w okolicach, gdzie niegdyś łowił ryby. W młodości jako zapalony wędkarz przyjeżdżał tu często i właśnie tutaj spotkał wspaniałą dziewczynę, Irenę. Niestety, kruchy, ledwo powstały związek rozpadł się z jego winy. Jan, dręczony wspomnieniami, postanawia wrócić.
WSTĘP WOLNY!
reż. Jagoda Szelc, 106 min
Czerpiąca z estetyki horroru opowieść o kontroli, podziałach oraz duchowości autorstwa nagradzanej Jagody Szelc. Na parę dni przed uroczystością pierwszej komunii świętej małżeństwo Mulę i Michała oraz ich kilkuletnie dziecko Ninę odwiedza niecodzienny gość: niewidziana przez nich od lat młodsza siostra Muli – Kaja, która jest biologiczną matką dziewczynki. Jej zachowanie wydaje się rodzinie coraz bardziej dziwne. Wokół dzieją się rzeczy, które trudno wyjaśnić…
Drugi blok to propozycja dla wszystkich, którzy chcą spojrzeć na historię z różnych perspektyw – od dramatycznych wydarzeń, przez osobiste wybory bohaterów, po alternatywne wizje przeszłości. Filmy z tego cyklu poruszają tematykę wojny, patriotyzmu, przemian społecznych i moralnych dylematów.
W repertuarze znalazły się zarówno przejmujące dramaty osadzone w realiach II wojny światowej i wcześniejszych konfliktów, jak i nowoczesne interpretacje historii z nutą ironii, jak w filmie Ambassada. To kino, które porusza, skłania do refleksji i przypomina o wartościach, które kształtowały naszą tożsamość.
WSTĘP WOLNY!
reż. Juliusz Machulski, 95 min
Dramat wojenny osadzony w realiach Powstania Styczniowego, opowiadający historię rosyjskiego oficera, który trafia do elitarnego oddziału kozaków tropiących polskich powstańców. W trakcie brutalnych działań zaczyna kwestionować sens konfliktu oraz lojalność wobec przełożonych. Film ukazuje dramat konfliktu sumienia, zderzenie kultur i wartości, a także skomplikowaną naturę wojny.
WSTĘP WOLNY!
reż. Juliusz Machulski, 101 min
Akcja filmu rozpoczyna się we współczesnej Warszawie, gdzie młoda para przypadkowo przenosi się do niemieckiej ambasady w 1939 r. Spotkanie z nazistowskimi dyplomatami prowadzi do serii nieoczekiwanych i absurdalnych wydarzeń. Komedia Juliusza Machulskiego łączy elementy satyry z refleksją nad historią, tożsamością narodową oraz alternatywnymi scenariuszami, które mogły zmienić bieg dziejów.
WSTĘP WOLNY!
reż. Janusz Morgenstern, 110 min
Film przedstawia losy trzech maturzystów z 1938 roku, którzy z nadzieją patrzą w przyszłość, planując studia i miłość. Ich beztroskie życie zostaje brutalnie przerwane przez wybuch II wojny światowej. To subtelna, nostalgiczna opowieść o utraconym pokoleniu młodych ludzi, których młodość i marzenia zostały skonfrontowane z dramatem wojny i historycznym przełomem.
WSTĘP WOLNY!
reż. Bartosz Paduch, 120 min
Historia trzynastoletniego Leosia, który w czasie sowieckiej inwazji na Polskę musi szybko dorosnąć, mierząc się z brutalnością wojny. Film ukazuje nie tylko walkę o przetrwanie, ale także siłę przyjaźni, odwagę i poświęcenie zwykłych ludzi. Opowieść bazuje na prawdziwych wydarzeniach i przedstawia tragiczne dni września 1939 r. z perspektywy dziecka, które doświadcza okrucieństw historii.
WSTĘP WOLNY!
reż. Maria Kaniewska, 74 min
Wyjątkowy obraz kobiet służących w wojsku podczas II wojny światowej. Ukazuje ich odwagę, zaangażowanie i determinację w sytuacji, gdy musiały zastąpić mężczyzn na wielu stanowiskach. Z humorem i wnikliwością opowiada o przemianach społecznych oraz roli kobiet w strukturach wojskowych. To poruszająca i nietypowa opowieść o kobiecej solidarności i odpowiedzialności w czasach wojny.
Na miejscu zapewniamy leżaki, ale zachęcamy również do zabrania własnych koców i poduszek. To doskonała okazja, by spędzić sobotni wieczór w gronie rodziny lub przyjaciół, w wyjątkowej atmosferze i historycznej przestrzeni Cytadeli Warszawskiej.
Niech to lato będzie filmowe, refleksyjne i pełne wspólnych chwil pod gwiazdami. Do zobaczenia w kinie plenerowym!