REGULAMIN POKAZÓW PLENEROWYCH W PARKU PRZY MUZEUM HISTORII POLSKI W WARSZAWIE

§ 1.
Postanowienia ogólne


1. Regulamin określa zasady organizacji pokazów plenerowych, zasady uczestnictwa w 
pokazach plenerowych, zasady bezpieczeństwa i porządku podczas przebywania w parku przy Muzeum Historii Polski w Warszawie w związku z pokazami plenerowymi.

2. Muzeum Historii Polski w Warszawie ma status organizatora pokazów plenerowych. Współorganizatorami pokazów plenerowych są: 

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum X Pawilonu, Muzeum Katyńskie.

3. Muzeum Historii Polski w Warszawie jako organizator pokazów plenerowych wskazuj dane, pod którymi można się skontaktować w sposób szybki i efektywny z koordynatorem danego pokazu w celu rozwiązania problemu: 

W zakresie pokazów w dniach: 28.06, 5.07, 12.07, 19.07, 26.07:
Muzeum Historii Polski z siedzibą w Warszawie, Adres: ul. Gwardii 1, 01-538 Warszawa, telefon do koordynatora Pokazów: 22 211 90 43
W zakresie pokazów w dniu 02.08

Muzeum X PawilonuSkazańców 25, 01-532 Warszawa, telefon do koordynatora Pokazu: 22 839 23 83 wew. 15
W zakresie pokazów w dniach 9.08, 16.08, 30.08:

Muzeum Wojska Polskiego w WarszawiePlac Gwardii Pieszej Koronnej, Pawilon Południowy, 01-519 Warszawa. Telefon do koordynatora Pokazów: 793 689 394

 W zakresie pokazu w dniu 23.08: 

Muzeum Katyńskieul. Jana Jeziorańskiego 4 (Cytadela Warszawska), 01-521 Warszawa, telefon do koordynatora Pokazu: 261 877 239

4. Wskazanym poniżej pojęciom nadaje się następujące znaczenia:
1) Regulamin- Regulamin pokazów plenerowych w parku przy Muzeum Historii Polski w Warszawie wprowadzonych Zarządzeniem Dyrektora Muzeum Historii Polski w Warszawie nr 45/2025 dnia 09 czerwca 2025 r;


2) Muzeum- Muzeum Historii Polski z siedzibą w Warszawie, na terenie Cytadeli Warszawskiej, przy ul. Gwardii 1, 01-538 Warszawa, wpisane do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nr RIK: 73/2006, NIP: 7010015596, REGON: 140530761,

 tel. (022) 22 211 90 02, e-mail: info@muzhp.pl;


3) Budynek Muzeum- gmach siedziby Muzeum na terenie Cytadeli Warszawskiej pod adresem ul. Gwardii 1 wraz z terenem zielonym wokół budynku we władaniu Muzeum;

4) Park przy Muzeum- teren zielony przylegający do Budynku Muzeum, na którym odbywają się pokazy plenerowe;


5) Uczestnik- osoba która przebywa na terenie parku przy Muzeum w związku z pokazami plenerowymi;


6) Pokaz lub łącznie Pokazy – projekcje filmowe organizowane w parku przy Muzeum Historii Polski;

 


§ 2.
Zasady uczestnictwa w Pokazach


1. Pokazy odbywają się w Parku przy Muzeum, na terenie obok placu zabaw;
2. Wstęp na Pokazy jest wolny, Muzeum nie sprzedaje biletów i nie wydaje wejściówek;
3. Projekcja filmu w ramach Pokazu może być poprzedzona reklamami, zwiastunami filmów lub innymi przekazami promocyjnymi.
4. Dzieci i młodzież poniżej 13 roku życia mogą wziąć udział w Pokazach wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. W przypadku określenia dodatkowych warunków udziału w Pokazie, takich jak wiek Uczestnika, zawarte są one będą każdorazowo w opisie Pokazu dostępnym pod adresem: www.muzhp.pl.

 

§ 3.
Wizerunek Uczestników


1. Podczas Pokazów wizerunek Uczestników może być utrwalony a następnie rozpowszechniony w formie zdjęć. Co do zasady rozpowszechnienie nastąpi na podstawie art. 81 ust. 2 pkt 2) ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2509).



2. Utrwalanie lub rozpowszechnienie Pokazów może nastąpić na potrzeby statutowe Muzeum, w celach dokumentacyjnych, informacyjnych, promocyjnych przez Muzeum lub wykonanych na zlecenie Muzeum, na następujących polach eksploatacji: w zakresie utrwalania i zwielokrotniania – wytwarzanie dowolną techniką egzemplarzy wizerunku, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową; w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których wizerunek utrwalono – wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy; w zakresie rozpowszechniania wizerunku w sposób inny niż określony wyżej – publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie wizerunku w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.


§4
Zasady bezpieczeństwa i porządku


1. Liczba osób łącznie przebywających w parku przy Muzeum podczas Pokazów jest ograniczona widocznością ekranu.
2. Z przestrzeni Parku przy Muzeum należy korzystać zgodnie z przeznaczeniem.
3. Podczas Pokazów w Parku przy Muzeum staną przenośne toalety do użytku Uczestników.
4. Podczas Pokazów Budynek Muzeum jest niedostępny dla Uczestników z wyjątkiem wejścia i wyjścia prowadzącego na parking podziemny.
5. Osoby przebywające w Parku przy Muzeum w związku z Pokazem mają bezwarunkowy obowiązek wykonywania poleceń pracowników Muzeum oraz pracowników ochrony Muzeum.
6. Na terenie Parku przy Muzeum zabrania się Uczestnikom Pokazów:
a. wchodzenia w inne obszary niż przeznaczone dla Uczestników;
b. wnoszenia ani spożywania wyrobów alkoholowych, wnoszenia ani zażywania środków psychoaktywnych lub odurzających;
c. pozostawiania śmieci poza miejscami do tego przeznaczonymi;
d. wchodzenia na podesty, zabezpieczenia i wzmocnienia, wychylania się za barierki i zabezpieczenia;
e. głośnego lub nieobyczajnego zachowania, wzbudzania niepokoju innych zwiedzających, stwarzania sytuacji zagrożenia;
f. fotografowania oraz filmowania elementów systemów bezpieczeństwa;
g. nagrywania i rejestrowania wszelkimi urządzeniami prezentowanego na ekranie filmu;
h. wprowadzania zwierząt (z wyjątkiem psa przewodnika i psa asystenta);
i. niszczenia jakichkolwiek elementów wyposażenia;
J. wynoszenia elementów wyposażenia poza teren Parku przy Muzeum lub Muzeum, ich przenoszenia poza miejsce dla nich przeznaczone;
k. wnoszenia na teren Parku przy Muzeum środków przymusu bezpośredniego, broni palnej, broni białej , innych rodzajów broni, przedmiotów niebezpiecznych, materiałów wybuchowych, palnych, żrących i innych, które ochrona Muzeum uzna za niebezpieczne.
Zakaz ten nie dotyczy osób, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 24 maja 2013 o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (Dz. U z 2017, poz. 1120) w ramach wykonywania czynności służbowych. W tym przypadku konieczne jest jednak zgłoszenie do Działu Bezpieczeństwa Muzeum, 

najpóźniej na 7 dni przed planowaną wizytą, w celu uzyskania zgody Muzeum,


1. prowadzenia działalności handlowej, reklamowej lub agitacji politycznej, m. nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych,
n. zastawiania lub zamykania wejść lub dróg ewakuacyjnych oraz zasłaniania oznaczeń,
7. Na teren parku przy Muzeum nie zostaną wpuszczone lub zostaną z niego natychmiast wyproszone osoby:
a. wnoszące przedmioty czy materiały niebezpieczne, palne;
b. będące w sposób widoczny pod wpływem alkoholu, środków psychoaktywnych lub odurzających;
c. których strój zawiera element obrażający inne osoby ze względu na wyznanie, religię, kolor skóry, narodowość, pochodzenie etniczne, płeć, orientację seksualną, wiek, niepełnosprawność lub przekonania polityczne lub jest nieadekwatny do powagi Muzeum jako instytucji kultury,
d. których zachowanie obraża inne osoby ze względu na wyznanie, religię, kolor skóry, narodowość, pochodzenie etniczne, płeć, orientację seksualną, wiek, niepełnosprawność lub przekonania polityczne lub stanowi inne zachowanie nieobyczajne.
8. Zabrania się pozostawiania bagażu bez nadzoru. Pozostawienie bagażu na terenie Parku przy Muzeum bez nadzoru może skutkować jego usunięciem przez właściwe służby i obciążeniem właściciela kosztami takiej operacji.
9. Muzeum nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenie lub zagubienie własności Uczestników. Zgubione rzeczy będą czekały na swoich właścicieli w recepcji Muzeum przez 14 dni od terminu Pokazu, na którym zostały znalezione. Po tym czasie ulegną utylizacji.
1 O. Muzeum zastrzega możliwość przeniesienia Pokazu na inny dzień, w przypadku bardzo złych warunków atmosferycznych (np. prawdopodobieństwo burzy, silny wiatr) lub ze względów bezpieczeństwa.
11. Ochrona Muzeum na podstawie uprawnień wynikających z ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 o ochronie osób i mienia (Dz.U. z 2021 r. poz. 1995) ma prawo do interwencji, odmowy wpuszczenia oraz wyproszenia z parku przy Muzeum osób, które nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa lub Regulaminu.
12. W przypadku wystąpienia zdarzeń niepożądanych należy powiadomić o nich personel Muzeum i bezwzględnie podporządkować się jego poleceniom.
13. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia Uczestników lub innych osób przebywających na terenie Parku przy Muzeum, Muzeum zastrzega sobie prawo do przerwania Pokazu.
14. W przypadku ogłoszenia komunikatu o ewakuacji lub akcji ratowniczej wszystkie osoby przebywające na terenie Parku przy Muzeum lub Budynku Muzeum zobowiązane są do bezzwłocznego opuszczenia terenu ewakuacji najbliższym wyjściem ewakuacyjnym i bezwzględnego podporządkowania się poleceniom pracowników Muzeum i ochrony Muzeum.
15. Rodzice i opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez dzieci pozostające pod ich opieką.
16. Zorganizowane grupy mogą przebywać w miejscu Pokazu w parku przy Muzeum wyłącznie pod opieką nauczyciela/opiekuna. Nauczyciel/opiekun grupy jest odpowiedzialny za dyscyplinę osób, które pozostają pod jego opieką. Opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez osobę lub osoby pozostające pod ich opieką.



§ 5.
Postanowienia końcowe


I. Regulamin jest dostępny na stronie Muzeum www.muzhp.pl.
2. Regulamin obowiązuje każdego Uczestnika. Jego akceptacja następuje z chwilą wejścia na teren Parku przy Muzeum w celu uczestnictwa w Pokazie.
3. Muzeum ma prawo wiążącej interpretacji postanowień Regulaminu.

Przejdź do treści