Muzeum Wojska Polskiego gospodarzem obchodów 20-lecia Stowarzyszenia Żandarmerii Wojskowej „Żandarm”

23 czerwca 2026 r. Muzeum Wojska Polskiego było gospodarzem uroczystych obchodów 20-lecia Stowarzyszenia Żandarmerii Wojskowej „Żandarm”, organizacji od dwóch dekad integrującej środowisko żandarmów, pielęgnującej jego tradycje oraz wspierającej działania służące zachowaniu pamięci o dokonaniach tej formacji.

 

Jubileusz rozpoczął się mszą świętą odprawioną w Kaplicy pw. Ducha Świętego na terenie Cytadeli Warszawskiej. Główna część uroczystości odbyła się w Pawilonie Południowym Muzeum Wojska Polskiego.

 

Uczestników wydarzenia powitał Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, gen. dyw. w st. spocz. prof. dr hab. Bogusław Pacek, były Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej oraz inicjator powołania Stowarzyszenia Żandarmerii Wojskowej „Żandarm”.

Podczas jubileuszu przypomniano historię oraz dorobek Stowarzyszenia, które od 20 lat aktywnie działa na rzecz integracji środowiska Żandarmerii Wojskowej, kultywowania jej tradycji oraz budowania więzi międzypokoleniowych.

 

Wspomnieniami i refleksjami podzielili się m.in. Prezes Stowarzyszenia Żandarmerii Wojskowej „Żandarm” Henryk Skrzeczowski, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej płk Tomasz Kajzer oraz pierwszy Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Jerzy Jarosz.

 

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele kadry kierowniczej Żandarmerii Wojskowej, byli i obecni komendanci oddziałów terenowych, członkowie Stowarzyszenia wraz z rodzinami oraz liczni goście związani ze środowiskiem Żandarmerii Wojskowej.

 

Pięknym zwieńczeniem jubileuszu był koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Obchody były nie tylko okazją do świętowania 20 lat działalności Stowarzyszenia, lecz także przestrzenią do integracji środowiska, wymiany doświadczeń oraz refleksji nad rolą Żandarmerii Wojskowej we współczesnym systemie bezpieczeństwa państwa.

Udostępnij:

Facebook