Historyczne odkrycie: sztandar polskiego oddziału z 1939 roku odnaleziony pod Iłowem.
W okolicach Iłowa koło Sochaczewa dokonano niezwykłego odkrycia historycznego. Członkowie Sochaczewskiej Grupy Odkrywców Historii odnaleźli ukryty w ziemi sztandar jednego z polskich oddziałów walczących we wrześniu 1939 roku w Bitwie nad Bzurą.
Na tym terenie w 1939 r. toczono zawzięte walki podczas ostatniej fazy Bitwy nad Bzurą. Tu, podczas prób przebicia się przez Bzurę i Puszczę Kampinoską, znaczna część polskich wojsk został okrążona. Wobec otoczenia żołnierze Wojska Polskiego, przed pójściem do niewoli ukrywali swą broń, ekwipunek, a także najważniejsze symbole bojowe swoich pułków– sztandary.
Historyczny obiekt był schowany w metalowej bańce na mleko, jednak upływ czasu i korozja pojemnika sprawiły, że do wnętrza dostała się wilgoć, powodując poważne uszkodzenia tkaniny. Po odnalezieniu sztandar, ze względu na konieczność pilnych prac ratunkowych, trafił do Muzeum Wojska Polskiego.
Nasi specjaliści z Pracowni Konserwacji Tkanin podejmą się niezwykle trudnego zadania uratowania zabytku przed całkowitym zniszczeniem. To właśnie w tej pracowni w 2009 roku udało się odrestaurować odnaleziony w grobowcu na Powązkach sztandar 6. Pułku Ułanów Kaniowskich. Choć obecnie odnaleziony sztandar jest w znacznie gorszym stanie, eksperci dołożą wszelkich starań, by zachować go dla przyszłych pokoleń.
11 marca 2025 roku podczas starannego procesu wydobycia, specjaliści z Pracowni Konserwacji Tkanin Muzeum Wojska Polskiego otworzyli, odnalezioną kanę i wyjęli skrywany w niej płat materiału. To sztandar 68. Wrzesińskiego Pułku Piechoty. Aktu wręczenia sztandaru dokonał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki 28 maja 1928 roku we Wrześni.
„Odnalezienie po 86 latach ukrytego prawdopodobnie we wrześniu 1939 roku sztandaru Wojska Polskiego jest bardzo ważnym wydarzeniem. Ukryty przed wrogiem przetrwał, choć mocno naruszony zębem czasu, doczekał swego powrotu w chwale jako znaku najcenniejszego dla każdego żołnierza i Polaka.” – mówi Zastępca Dyrektora MWP ds. Programowych, Witold Głębowicz.
To przełomowe odkrycie rzuca nowe światło na losy 68. Pułku, który bohatersko walczył w kampanii wrześniowej, broniąc Ojczyzny przed niemiecką agresją. Pułk, wywodzący się z Wrześni, zapisał się w historii, jako jednostka o wyjątkowym duchu walki i oddaniu.
Znaleziony sztandar jest niezwykle cennym symbolem polskiego oporu i niezłomności. Jego odnalezienie stanowi ważny krok w zachowaniu pamięci o bohaterach września 1939 roku.
Nasi specjaliści niezwłocznie podejmą prace ratunkowe i konserwatorskie, aby przywrócić sztandarowi dawną świetność.