Rycerze, żołnierze, powstańcy, ale także rzemieślnicy, damy dworu i zakonnice, to tematyka zdjęć zrealizowanych w ramach projektu „Poczet Odtwórców Polskich” prezentowanych obecnie w Muzeum Wojska Polskiego.
W opinii otwierającego wystawę dyrektora Muzeum Bogusława Packa ten projekt ma ciekawy wyraz artystyczny, ale równie ważny jest jego wymiar edukacyjny, zachęcający do obcowania z historią.
Historia kojarzy się z opasłymi tomami, nieprzystępnymi i trudnymi w odbiorze. Fotografia, która nie wymaga tak mocnego zaangażowania jak tekst naukowy, zmniejsza dystans między odbiorcą a nadawcą. Projekt ma być pierwszym krokiem i „otwartymi drzwiami” do głębszego poznania historii oraz zainteresowania jej „meandrami”.
„Pokazując stroje, uzbrojenie, mundury, jak najbardziej poprawne historycznie, pokazujemy rzeczywiste wizerunki ludzi sprzed dziesiątek, setek, a nawet tysięcy lat” – mówi Bartek Janiczek, autor zdjęć. – „Projekt ma zaciekawić współczesnych tym, jak wyglądali ludzie w odległych czasach – zdjęcia lepiej przemówią do odbiorców niż stara rycina, fresk czy obrazek„.
Wystawa w MWP jest w ocenie jej autora ukoronowaniem projektu, który trwa już niemal sześć lat. Jednak do tej pory był on jedynie „wirtualny”.
Wystawa kilkudziesięciu wielkoformatowych fotografii w MWP, jest jego pierwszą tak dużą „fizyczną” prezentacją.
Autor planuje dalszy rozwój projektu.
Wystawie towarzyszyła kolejna sesja zdjęciowa – tym razem realizowana w pomieszczeniach Centrum Edukacji Historyczno-Patriotycznej Muzeum Wojska Polskiego. Jej efekty postaramy się pokazać niebawem.
Wystawę fotografii „Poczet Odtwórców Polskich” autorstwa Bartka Janiczka (Rekografia), będzie można zobaczyć w Muzeum do końca roku.
Fot. A. Glen / MWP.