Święto szabli polskiej – 414 rocznica zwycięskiej bitwy pod Kłuszynem

Czy wiedzą Państwo, że scena pojedynku w strugach deszczu między Kmicicem a Wołodyjowskim w filmie „Potop” w reż. Jerzego Hoffmana – oceniana jest przez wielu specjalistów jako najlepsza lub jedna z najlepszych scen walki na szable (pod względem aranżacji, sposobu filmowania czy realizmu) w historii światowego kina?

Jeśli chcielibyście Państwo poczuć podobny klimat, ale na żywo i na wyciągnięcie ręki – zapraszamy w sobotę 20 lipca, do Muzeum Wojska Polskiego gdzie na terenie warszawskiej Cytadeli będzie się niósł szczęk szabel używanych w akcji.

Głośno i przez bite 6 godzin.

A w przerwie między pokazami walki, musztry oraz fechtunku prezentowanymi na żywo, będzie się można zagłębić w fotel w jednej z muzealnych sal kinowych, relaksując przy znakomitym paradokumencie pt. „Zrodzeni do szabli”. Na swój sposób nowatorskim i w pewnym sensie przełomowym w kwestii zobrazowania, jak dalece pojedynczy typ broni rozpisał historię jednego narodu.

Zapraszamy!

Więcej:

https://www.facebook.com/events/494955142951469/?ref=newsfeed

PROGRAM

12:00 – Rozpoczęcie wydarzenia
12:10 – Prezentacja krótkiego zarysu historycznego związanego ze zwycięską bitwą pod Kłuszynem w 1610 r. w wykonaniu pracownika MWP pana Tomasza SZUMAŃSKIEGO przebranego w mundur muszkietera z pierwszej połowy XVII w.
12:25 – Pokaz walki na szable w wykonaniu członków Pierwszego Polskiego Stowarzyszenia Turniejowe Liga Baronów z Warszawy.
12:35 – Pokaz musztry i sprawności bojowej husarii polskiej w wykonaniu członków Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego Andrzeja Burego.
13:20 – Projekcja filmu fabularno-dokumentalnego „Zrodzeni do szabli” według scenariusza Janusza Sieniawskiego w Sali Wystaw Czasowych w Pawilonie Południowym.
14:20 – Spotkanie z autorem scenariusza do filmu fabularno-dokumentalnego „Zrodzeni do szabli” panem Januszem Sieniawskim w Sali Wystaw Czasowych w Pawilonie Południowym.
16:00 – Pokaz walki na szable w wykonaniu członków Pierwszego Polskiego Stowarzyszenia Turniejowe Liga Baronów z Warszawy.
16:10 – Pokaz musztry i sprawności bojowej husarii polskiej w wykonaniu członków Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego Andrzeja Burego.
17:00 – Pokaz walki na szable w wykonaniu członków Pierwszego Polskiego Stowarzyszenia Turniejowe Liga Baronów z Warszawy.

W programie ponadto:

strefa edukacyjno-historyczna

strefa gier strategicznych firmy Wargamer: „AD1666”, „Ogniem i Mieczem” i „World of Tanks

strefa zabaw dla dzieci

strefa klocków COBI

stoiska promocyjno-wystawiennicze instytucji i jednostek wojskowych Wojska Polskiego

stoiska gastronomiczne i pamiątki

Cennik:
Wstęp na projekcje i wykłady: bezpłatny
Wstęp na wystawę 1000 lat chwały oręża polskiego:
bilet normalny: 35 zł.
bilet ulgowy: 20 zł.
dzieci do lat 7: bezpłatnie
Parking: każda rozpoczęta godzina: 6 zł.

 

 

Skip to content