Warto wiedzieć, warto pamiętać

Zachęcamy wszystkich Państwa do obserwowania aktywności oddziałów Muzeum Wojska Polskiego w social mediach. W kontekście rozgrywanych właśnie Mistrzostw Europy w piłce nożnej mężczyzn UEFA, koledzy z Muzeum Katyńskiego pozwolili sobie przypomnieć o jednym z naszych piłkarzy, więzionym w obozie w Kozielsku i zamordowanym w Katyniu w kwietniu 1940 r. – grającym także pod koniec swojej kariery sportowej w latach 1927-29 w Polonii, najstarszym istniejącym klubie warszawskim:

Przy okazji trwających Mistrzostw Europy w piłce nożnej chcielibyśmy przypomnieć piłkarzy – ofiary zbrodni katyńskiej. Wśród nich barwy biało-czerwonych reprezentował m.in. kpt. Adam Kogut.

W swej karierze piłkarskiej grał w krakowskich klubach, najdłużej występując w Cracovii (występując w 73 meczach strzelił 75 bramek). Jego debiut i zarazem jedyny występ w reprezentacji narodowej miał miejsce 28 maja 1922 roku w Szwecji, gdzie rozegrał w biało-czerwonych barwach całe spotkanie. Choć Kogut nie strzelił w nim gola to Polacy wygrali ze Szwedami 2:1 po golach Józefa Klotza i Józefa Garbienia

https://www.facebook.com/MuzeumKatynskie

Skip to content