Ciągnik dla dzieci na… Dzień Dziecka

W dniu 1.06 Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej (dalej MPTW) wzięło udział w wydarzeniu pt. „Bajeczny Ogród”. Przedsięwzięcie zorganizowano z okazji Dnia Dziecka w Kancelarii Premiera.

MPTW będące oddziałem Muzeum Wojska Polskiego  z siedzibą w forcie IX Czerniaków na Sadybie, zajmuje się gromadzeniem sprzętu ciężkiego. Z tego tytułu pracownicy muzeum udostępnili zainteresowanym wydarzeniem jeden z odrestaurowanych przez siebie pojazdów. Tym razem był to ciągnik półgąsienicowy Citroen- Kegresse. Armia polska zakupiła od francuskiego producenta w połowie lat 20-tych 134-135 odkrytych podwozi. Posłużyły one za ciągniki artyleryjskie armat 75mm wz.1897 Schneider, ciężkich haubic 120mm wz.78/09/31 Schneider i 155mm wz.17 Schneider, pojazdy sztabowe, samochody z nadwoziem ciężarowym jak również holujące lub transportujące reflektory przeciwlotnicze.

W latach 1927-1930 90 podwozi ciągnika półgąsienicowego Citroen- Kegresse wykorzystano do zaprojektowania samochodów pancernych wz. 28, przebudowanych następnie do 1938 roku na kołowe samochody pancerne wz. 34.

Jak widać na zobrazowanych zdjęciach – pojazd (w wersji C4 P17 gdzie C4 stanowi oznaczenie modelu Citroëna a P17 oznaczenie odmian mechanizmu gąsienicowego Kegresse) cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci, którym w dowolnej konfiguracji pozwolono buszować po wnętrzu maszyny.

fot. Jacek Horoszko MPTW

Skip to content