Uroczysty apel w ramach obchodów 25. rocznicy członkostwa Polski w NATO

12 marca 2024 w ramach obchodów 25. rocznicy członkostwa Polski w NATO. na placu przed nową siedzibą Muzeum Wojska Polskiego odbył się uroczysty apel z udziałem pododdziałów armii sojuszniczych, podczas którego podniesione zostały flagi Rzeczpospolitej Polski oraz NATO. W uroczystym apelu wzięli udział ważni goście: Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia, Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Pan Wicepremier przypomniał, że jako lojalny sojusznik mamy zobowiązania wobec innych państw paktu Północnoatlantyckiego. Dodał, że tak samo Polska oczekuje od pozostałych krajów wywiązania się ze wszystkich traktatów, gdyby zaistniała taka potrzeba. „Dążymy do pokoju, bo Sojusz jest sojuszem obronnym” – powiedział Wicepremier. W składzie pododdziałów reprezentowały się Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna, Wojska Specjalne, Wojska Obrony Terytorialnej, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Żandarmeria Wojskowa oraz armie sojusznicze. Asystowały im poczty sztandarowe Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz reprezentujących Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych i Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Podczas apelu został oddany salut narodowy z sześciu unikatowych armat salutowych. Wokół placu zaprezentował się sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu Wojska Polskiego oraz armii sojuszniczych. Po uroczystym apelu zaproszeni goście wzięli udział w eksperckim panelu dyskusyjnym z udziałem cenionych ekspertów pt. Polska w NATO z perspektywy 25 lat członkostwa. Panel odbył się w sali audiowizualnej Muzeum Wojska Polskiego.