Ceremonia wręczenia medali

Uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych: Krzyży Zasług i Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości, oraz odznaczeń: Pro Bono Poloniae i Pro Patria.

22 listopada br. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Muzeum Wojska Polskiego zorganizował uroczystość podczas, której szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk wręczył w imieniu Prezydenta RP odznaczenia państwowe oraz w imieniu własnym medale resortowe.

W trakcie wydarzenia minister Kasprzyk odznaczy Krzyżami Zasługi oraz medalami „Stulecia Odzyskanej Niepodległości” działaczy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz członków organizacji pro-obronnych.

Następnie  medalami #ProBonoPoloniae” oraz #ProPatria uhonorowano osoby wyróżniające się w kultywowaniu wiedzy o historii walk o Niepodległość RP, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie oraz poza granicami kraju – wśród nagrodzonych znaleźli się kombatanci, działacze opozycji antykomunistycznej, wojskowi, duchowni różnych wyznań, działacze społeczni a także przedstawiciele świata nauki i kultury.

Podczas uroczystości oprócz Medalu za Zasługi dla Obronności Kraju szef #UdSKiOR Jan Kasprzyk otrzymał od gen. dyw. rez. Leona Komornickiego również: Krzyż Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Wśród odznaczonych znalazł się także dyrektor Muzeum Wojska Polskiego p. Paweł Żurkowski oraz nasi muzealni koledzy- pracownicy.

Fot. A. Uriasz / MWP