Przekazanie płatu sztandaru 3. Pułku Strzelców Polskich

W 84. rocznicę ataku Niemiec na Polskę Muzeum Wojska Polskiego wzięło udział w obchodach Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, które zostały zorganizowane na Placu Piłsudskiego przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Po wprowadzeniu asysty honorowej i odśpiewaniu hymnu państwowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza głos zabrał gospodarz wydarzenia, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pan Jan Józef Kasprzyk. Podczas uroczystości szef UdSKiOR Jan Kasprzyk, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, przekazał pośmiertnie przyznany Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari, Krzyże Walecznych oraz medale 100-lecia Odzyskanej Niepodległości, a także uhonorował zasłużone osoby medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”.

Szczególnie ważnym dla naszego Muzeum momentem było uroczyste przekazanie na ręce Dyrektora Muzeum Wojska Polskiego pana Pawła Żurkowskiego fragmentu ukrywanego przez sto lat w rodzinie pana Janusza Domańskiego płatu sztandaru 3. Pułku Strzelców Polskich wchodzącego w skład I Korpusu Polskiego w Rosji gen. Józefa Dowbor Muśnickiego. Uroczystego przekazania dokonał pan Janusz Domański. Warto wspomnieć, że w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego znajduje się już kilkanaście fragmentów i głowica sztandaru 3. Pułku Strzelców Polskich.

Obchody Dnia Weterana zakończyły się defiladą pododdziałów Wojska Polskiego, która była nie tylko okazją do uczczenia Bohaterów, ale również do symbolicznego oddania honorów żołnierzy dla ich poprzedników.
Skip to content