Ubiór sztormowy marynarza

W czasie II wojny światowej walcząca u boku Royal Navy Polska Marynarka Wojenna używała umundurowania przejętego od sojuszników, jednym z rodzajów ubioru stosowanego na okrętach wojennych był ubiór sztormowy składający się z kapelusza, kurtki, spodni i kaloszy.
Kapelusz (zudwestka) wykonany z gumowanego brezentu. Główka zszyta z czterech brytów, do nich doszyte rondo z dwu kawałków brezentu wyciętych z ukosa w ten sposób że rondo z przodu jest krótkie a z tyłu długie tak iż chroni kark. Z tyłu rondo przestebnowane dziesięciokrotnie z przodu sześciokrotnie. Od wewnątrz w główce drelichowa podszewka w kolorze jasnoniebieskim z czterech kawałków materiału. Po bokach na środku doszyte nauszniki, które połączone są taśmą utrzymująca kapelusz.
Kurtka z gumowanego brezentu w kolorze czarnym, jednorzędowa zapinana na cztery zatrzaski z wykładanym kołnierzem. Na zatrzaskach kombinezonu wybito napis: „NEWEY PAT.201430-22” Plecy proste. W stanie po bokach dwie szlufki. Rękawy wszywane dwuszwowe. Pod pachami pięć otworów wentylacyjnych wykończonych metalowymi oczkami. Parciany pas z mosiężną klamrą. Spodnie z gumowanego brezentu w kolorze czarnym. Nogawki jednoszwowe wszywane w szeroki pas. Ukośne zapięcie na dwa zatrzaski, na nich wybito napis: „NEWEY PAT.201430-22” W pasie z tyłu parciany pasek z klamrą do regulacji szerokości. Z tyłu w pasie wszyte dwie parciane szelki krzyżujące się na plecach. Z przodu szelki posiadają klamerki z białego metalu umożliwiające regulację długości.
Kalosze z czarnej gumy. Czubki butów zaokrąglone. Podeszwa posiada wyodrębniony obcas.

Michał Pacut

Skip to content