Furażerka z tkaniny wełnianej czesankowej koloru khaki, kształt łódkowaty, brzegi wywinięte do góry, z przodu zachodzą na siebie jedne na drugi. Potnik płócienny podwójnie złożony. Przy furażerce orzeł wykonany z białego metalu – korona zamknięta, orzeł wsparty na tarczy amazonek. Skrzydła rozpostarte, podniesione do góry złożone z trzech warstw piór.
Czamara z tkaniny wełnianej czesankowej koloru khaki. Zapięcie jednorzędowe na siedem guzików mundurowych koloru złotego z orłem wzór 1927. Czamara w stanie odcięta. Kołnierz stojąco-wykładany. Na kołnierzu łapki z fioletowego aksamitu (barwy duszpasterstwa wojskowego), na łapkach wyhaftowany srebrnym bajorkiem wężyk oficerski. Rękawy proste z rozcięciami od strony tylnich szwów i przeszyciem naokoło rękawów. Na rękawach przy rozporka naszyte po jednym dużym guziku mundurowym. Na naramiennikach wyhaftowane srebrnym bajorkiem oznaki stopnia podpułkownika (proboszcza) – dwie gwiazdki i dwie belki. Tył odcięty w stanie, od linii odcięcia rozporek z brzegami zachodzącymi na siebie. W stanie przyszyte dwa guziki mundurowe koloru złotego. Czamara podszyta podszewką koloru khaki. Na lewej pole na piersi wpuszczana pozioma kieszonka. Na kieszeni naszyta częściowo nieczytelna metka firmowa „…gkeit/Warszawa/Nowy Świat…/Tel…” [E.Ewigkeit, Warszawa, Nowy Świat 48].
Spodnie długie z tkaniny wełnianej czesankowej koloru khaki. Nogawki proste, wstanie wszyte w szeroki pasek z zielonej podszewki. Z boku na biodrach 2 pionowe lekko ukośne wpuszczane kieszenie. Z tyłu z prawej strony wpuszczana kieszonka z klapką zapinaną na guzik. Na biodrach ściągacze paski materiału z sprzączką – służyły one do regulowania objętości w stanie spodni.
Iwonna Sobierajska