Sztandar Szkoły Podchorążych Saperów z Warszawy

Sztandar regulaminowy wzoru 1927, ufundowany przez Stowarzyszenie Techników Polskich wręczony w 1929 roku poprzedniczce Szkoły Podchorążych Saperów – Szkole Podchorążych Inżynierii.
Sztandar wykonany z białego jedwabiu o wymiarach 100×100 cm, obszyty złotą frędzlą z trzech stron. Na prawej stronie czerwony krzyż kawalerski, pośrodku umieszczono haftowanego srebrną nicią orła wz. 1927 w wieńcu z gałązek wawrzynu pomiędzy ramionami krzyża umieszczono mniejsze wieńce w których znajduje się inicjały „S.P.I” Szkoła Podchorążych Inżynierii. Na lewej stronie płatu znajduje się krzyż kawalerski pośrodku w wieńcu laurowym umieszczono napis: „HONOR I OJCZYZNA”. W górnych rogach płatu na tarczach herbowych podzielonej w słup, pod monogramem STP – Stowarzyszenie Techników Polskich, umieszczono symbole organizacji należących do stowarzyszenia. W prawym górnym rogu umieszczono na tarczy, podzielonej w słup: po stronie prawej w barwie błękitnej umieszczono na tle koła zębatego odśrodkowy regulator obrotów oraz dwa skrzyżowane kilofy; po stronie lewej na kotwicy admiralicji oplecionej liną umieszczono cyrkiel i dwie skrzyżowane tyczki. Nad wspomnianymi symbolami monogram STP – Stowarzyszenie Techników Polskich. W lewym górnym rogu umieszczono na tarczy, podzielonej w słup: po stronie prawej w barwie złotej umieszczono wagę z przed nią strzelający grantem moździerz; po stronie lewej w kolorze czerwonym, skrzyżowane węgielnica, cyrkiel oraz topór i rydel; nad wspomnianymi symbolami monogram STP – Stowarzyszenie Techników Polskich. W prawym dolnym roku płata wizerunek świętego Krzysztofa; w lewym dolnym odznakę pamiątkową Szkoły Podchorążych Inżynierii. Na poziomych ramiona krzyża kawalerskiego wyhaftowano daty: na lewym 1 VI 1923 data powstania Oficerskiej Szkoły Inżynierii na prawym 19 X 1929 data wręczenia sztandaru.
Przy sztandarze głowica – orzeł na postawie skrzynkowej inicjały szkoły: S.P.I. – Szkoła Podchorążych Inżynierii. Szarfa w barwach narodowych. Płat do drzewca przymocowany jest za pomocą 21 pamiątkowych gwoździ.
Tuż po wybuchu wojny 2 września 1939 roku sztandar został przekazany do MWP gdzie przetrwał okupację.

Szkoła Podchorążych Saperów w Warszawie powstała 1 czerwca 1923 roku jako Oficerska Szkoła Inżynierii pod nazwą Szkoły Podchorążych Saperów funkcjonowała od 26 czerwca 1935 roku. Zajmowała się kształceniem w cyklu trzyletnim podchorążych na oficerów zawodowych saperów. W okresie 1923-1939 w szkole promowano na podporuczników 777 podchorążych.

Michał Pacut

Skip to content