Sztandar 84. pułku strzelców poleskich z Pińska

Sztandar regulaminowy wzoru 1927 ufundowany przez społeczeństwo Polesia wręczony przez gen. Tadeusza Kasprzyckiego 26 września 1936 roku.
Sztandar wykonany z białego jedwabiu o wymiarach 100×100 cm, obszyty złotą frędzlą z trzech stron. Na prawej stronie czerwony krzyż kawalerski, pośrodku umieszczono haftowanego srebrną nicią orła wz. 1927 w wieńcu z gałązek wawrzynu pomiędzy ramionami krzyża umieszczono mniejsze wieńce w których znajduje się liczba; „84” Na lewej stronie płatu znajduje się krzyż kawalerski pośrodku w wieńcu laurowym umieszczono napis: „HONOR I OJCZYZNA”. W prawym górnym rogu umieszczono na tarczy herb Łomży; w lewy górnym na tarczy herb Pińska; w prawym dolnym wizerunek Matki Boskiej Kodeńskiej; w lewym dolnym herb Polesia. Na ramionach krzyża znajdują się napisy przypominające miejsca związane z historią pułku i tak na górnym: „GRODNO”; na dolnym: „ŁOMŻA; na lewym: „PUŁTUSK”; na prawym: „ZWIAHEL”
Sztandar towarzyszył pułkowi w wrześniowych walkach w szeregach 30. Dywizji Piechoty nad Wartą następnie brał udział w walkach odwrotowych kończąc swój szlak bojowy w obronie Modlina. Płat sztandaru został przez jednego z podoficerów pułku, który uciekł z niewoli niemieckiej ukryty na przedmieściu Pińska w Bielawszczyźnie. O miejscu przechowywania znaku pułkowego dowiedzieli się Sowieci i przejęli sztandar, trafił on na wystawę zdobyczy z Polski która miała miejsce jesienią 1939 roku w Kijowie.
W 1992 roku sztandar został odnaleziony wraz z dwoma innymi w magazynach Centralnego Muzeum Sił Zbrojnych b. ZSRR w Moskwie został przekazany stronie polskiej podczas wizyty prezydenta RP Lecha Wałęsy w Moskwie maju 1992 roku i w czerwcu tegoż roku trafił do MWP. Według informacji uzyskanej od Rosjan sztandar został „wzięty” w okolicach Wytyczna.
Za czyny niezwykłego męstwa w kampanii 1939 roku w Polsce na podstawie dekretu Rady Trzech z 11. XI. 1966 roku pułkowi został nadany Order Virtuti Militari kl. V, dlatego też przy sztandarze jest umieszczona szarfa w barwach orderu.

Michał Pacut

Skip to content