Bataliony piechoty, strzelców i pionierów (saperów) otrzymywały w Wehrmachcie sztandar identyczny, ale różniący się barwą płatu: piechota – biały, strzelcy – zielony, pionierzy – czarny. Ich płat miał kształt kwadratu o boku 125 cm, wykonywano go z pojedynczej, ręcznie haftowanej tkaniny jedwabnej. Po obu stronach był identyczny wzór – przez cały płat rozciągały się ramiona Krzyża Żelaznego (122 x 122 cm), wykrojone z czarnego jedwabiu i wszyte w odpowiadający im wykrój. Wzdłuż krawędzi ramion krzyża znajdował się podwójny srebrny galon. W centrum sztandaru na białym polu, otoczonym srebrnym wieńcem z liści dębowych, znajdował się wizerunek orła trzymającego w szponach czarną swastykę. Jego korpus i nogi wyhaftowano czarną, jasno- i ciemnobrązową nicią, oczy jasnoszarą, a dziób i szpony nicią w kolorze złotym. Na płacie, pomiędzy ramionami krzyża znajdowały się 4 swastyki z ramionami obramowanymi srebrnym galonem. Płat sztandaru otoczony był z trzech stron srebrną frędzlą o szerokości 4,5 cm.
Drzewce wykonywano z czarnej dębiny i polerowano. Przepisowa długość 3 m, średnica 4 cm. Płat mocowano do drzewca za pomocą 76 gwoździ (plus 2 x 8 na górnej i dolnej krawędzi).
Drzewce było zwieńczone uformowanym w kształcie liścia grotem ze znajdującym się pośrodku wizerunkiem orła siedzącego na swastyce. Orzeł zwrócony był w przeciwną, w stosunku do płata, stronę. Grot o wymiarach 28,6 x 11,5 cm, to cyzelowany odlew z lekkiego stopu „Halumin”.
Pod grotem przywiązywano wstęgę srebrną z żyłkami czerwonymi i czarnymi, tkaną z nici aluminiowej. Wstęgę o długości 172 cm i szerokości 4,6 cm mocowano tak, by jeden koniec był dłuższy od drugiego. Znajdowały się na nich metalowe tarczki z wizerunkami orła w wieńcu dębowym i datami, na jednej „16 Marz 1935”, na drugiej „16 Marz 1936”.
Poniżej płata, na drzewcu mocowano pierścień o wysokości 5 cm z nazwą oddziału. Drzewca okuwano na dole trzewikiem z mosiądzu. Metalowe okucia drzewc były posrebrzane i polerowane.
Sztandar 2. batalionu 1. pułku piechoty z 1. Dywizji Piechoty (Insterburg w Prusach Wschodnich) przekazano z Centralnego Muzeum Armii Radzieckiej do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w maju 1962 r. Ma on uszkodzone drzewce, pozbawione swojej dolnej części, łącznie z pierścieniem z nazwą oddziału.
Mariusz Skotnicki
Zobacz również:
[Word=Sztandary Wehrmachtu w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego]Sztandary Wehrmachtu w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego [/word]
[Word=Sztandar 15. dywizjonu przeciwpancernego Wehrmachtu] Sztandar 15. dywizjonu przeciwpancernego Wehrmachtu [/word]