Czapka rogata, wykonana z sukna barwy karmazynowej z czarnym barankowym otokiem; podszewka jedwabna w kolorze różowym. Każda z czterech kwater posiada trzy pionowe przeszycia. Wysokość rogatywki 17,5cm, szerokość otoku 5,5cm. Przy czapce szkofia, wykonana z pozłacanej miedzi, wysokości 16,4cm i szerokości 7,5cm; na szkofii monogram króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – „SAR” (Stanislaus Augustus Rex) na posrebrzanej tarczy, z tyłu znajduje się tuleja do zatknięcia pióra. Czapka pochodzi ze zbioru Stanisława Patka, a szkofia z kolekcji Zygmunta Rozwadowskiego.
Rogatywka wprowadzona została oficjalnie do polskiego ubioru wojskowego w 1785 roku decyzją Departamentu Wojskowego. Przepis brzmiał następująco: „Towarzysz w Brygadach Kawalerii Narodowej mieć będzie czapkę z czarnym barankiem calów 4 szerokiem, bawełną wypchanym, z wierzchem z sukna karmazynowego w pręty na bawełnie przeszywanym wysokości na cali 6, u której czapki na baranku po lewej stronie kokarda z wstążek białych przyszyta będzie, na tej zaś fantaż srebrny lub złoty do koloru guzików stosujący się z Cyfrą w środku SAR, z miejscem na wetknięcie kitki, sznur karmazynowy opasujący czapkę z dwoma kutasikami karmazynowymi z srebrem przerabianemi na kokardę spuszczonemi”.
Zobacz także:
[word=Mundur Towarzysza Kawalerii Narodowej, lata 1790-1794] Mundur Towarzysza Kawalerii Narodowej, lata 1790-1794 [/word]
[word=Kawaleria Narodowa] Kawaleria Narodowa [/word]
Michał Mackiewicz