Rogatywka garnizonowa wz. 35 kapitana Piotra Osicy z 49. Huculskiego Pułku Strzelców

Czapka uszyta z tkaniny wełnianej czesankowej koloru khaki. Denko kwadratowe zszyte z 4 pięciobocznych brytów przyszytych do usztywnionego otoku z granatowego sukna. Na denku z miejscu łączenia brytów naszyty na krzyż srebrny galon. Pojedynczy galon naszyty jest także w miejscu przyszycia denka do otoku. Denko usztywnione stalką. Daszek z czarnej fibry, okuty blachą z białego metalu. Nad daszkiem przymocowana podpinka z czarno lakierowanej skóry. Podpinka składa się z dwóch pasków przymocowanych do otoku za pomocą małych guzików z orłem wzór 1927. Na otoku przymocowane trzy metalowe gwiazdki – oznaki stopnia kapitana. Z przodu przymocowany orzeł wzór 1919 – w zamkniętej koronie na głowie wsparty na tarczy amazonek, skrzydła rozpostarte, podniesione do góry. Z lewej strony czapki na otoku przypięty pęczek piór składający się z długich piór barwy ciemnobrunatnej. Końce piór zakręcone owalnie ku przodowi, poniżej proste pióra ciemnobrunatne obcięte na 1/3 długości (zachowało się kilka piór) oraz krótsze pióra białe (zachowały się tylko fragmenty). Pióra osadzone są w tulejce. Pióra przymocowane są do otoku za pomocą emblematu z białego metalu oksydowanego na stare srebro – 2 gałązki dębowe z gałązką limby przytrzymywane podwójnym krzyżem huculskim. Potnik ze skóry jasnobrązowej z wytłoczonym napisem „THE/QUALITY/HAT”. Czapka podszyta podszewką koloru ciemnożółtego. Na denku przyszyta metka firmowa – ozdobna ramka z emblematami i napisem „J.Bornstein/Warszawa/Nowy Świat 70”

Kapitan Piotr Osica był dowódcą 3. kompanii w I. batalionie 49. Huculskiego Pułku Strzelców. Zginął 15/16 września 1939 roku pod Mużyłowicami.

Emblematy, piórka na rogatywkach zostały wprowadzone w 11. Karpackiej Dywizji Piechoty w skład której wchodził między innymi 49. Huculski Pułk Strzelców w 1937 roku.

Iwonna Sobierajska

Skip to content