Rewolwer systemu F. Kinapena po płk. F. Nullo

Broń należała do pułkownika Francesco Nullo. Był on jednym z bohaterów walk o zjednoczenie Włoch, uczestniczył w słynnej „wyprawie tysiąca” na Sycylię pod wodzą Giuseppe Garibaldiego. W 1863 roku przybył do Galicji, gdzie jako ochotnik wstąpił do jednego z oddziałów partyzanckich. Wziął udział w bitwie pod Krzykawką w dniu 5 maja tego roku w trakcie której poległ. Rewolwer otrzymany jak głosi napis „od patriotów szwajcarskich” stanowił broń osobistą płk. F. Nullo. Po jego śmierci trafił z powrotem do Galicji, gdzie był przechowywany w prywatnych rękach do ostatniej wojny. W 1950 roku przekazany – początkowo jako depozyt – do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego.
Rewolwer sześciostrzałowy kalibru 9 mm. Wykonany w Bernie w Szwajcarii w warsztacie F. Wagnera. Umieszczone są na nim napisy: „F. Kinapen Brevet”, „F.Wagner a Berne” oraz „Partiotti Svizzeri al Tente Collo Nullo”.
Dane techniczne: długość: 33 cm, długość lufy 17,5 cm, gwint o 7 bruzdach, waga broni 0,935 kg.

Marcin Ochman

Zobacz także:

[word=Biżuteria patriotyczna]Biżuteria patriotyczna[/word]
[word=Mundur i czapka „Żuawa Śmierci” z okresu powstania styczniowego]Mundur i czapka „Żuawa Śmierci” z okresu powstania styczniowego[/word]
[word=Szabla Karola Kality ps. Rębajło]Szabla Karola Kality ps. Rębajło[/word]
[word=Róg sygnałowy R. Rogińskiego]Róg sygnałowy R. Rogińskiego[/word]
[word=Luneta po R. Rogińskimtriotyczna]Luneta po R. Rogińskim[/word]

Skip to content