Rewolwer Saint Etienne Mle 1892

Regulaminowy rewolwer używany przez armię francuską podczas obu wojen światowych. Produkowany przez Manufacture d’Armes de Saint Etienne (MAS).

Rewolwer Mle 1892 (wzór 1892) wprowadzono do uzbrojenia armii francuskiej w miejsce używanych dotychczas rewolwerów wzorów 1873 i 1874 dostosowanych do 11 mm amunicji elaborowanej prochem czarnym. Wybór 8 mm naboju podyktowany był względami technologicznymi, bowiem taki właśnie kaliber miał Lebel wz.1886, regulaminowy i produkowany masowo karabin francuskiej armii. To właśnie słaby nabój był największa wadą nowego rewolweru. Broń była składna, solidnie wykonana, stosunkowo celna i ze względu na wspominaną amunicję charakteryzująca się niewielkim odrzutem. Mle 1892 był pierwszym europejskim rewolwerem z bębnem wychylanym na bok i gwiazdowym wyrzutnikiem łusek. Pewną niedogodnością był fakt wychylania bębna na prawą stronę (standardem było wychylanie na lewą), co powodowało, że podczas ładowania broń należało przełożyć do lewej ręki. Produkcji zaprzestano w 1915 r., jednakże duże ilości wyprodukowanych egzemplarzy spowodowały, iż broń znalazła szerokie zastosowanie także podczas II wojny światowej. Rewolwer stanowił broń boczną oficerów i niektórych podoficerów polskich jednostek formowanych we Francji w czasie obu wojen światowych. Mle 1892 zwany była także rewolwerem Lebel lub MAS.

Broń ze stałym szkieletem. Lufa od spodu półokrągła, z wierzchu trójgranna, tuż przed łączeniem ze szkieletem okrągła w przekroju. Bęben 6 nabojowy, wychylany w prawą stronę, z gwiazdowym wyrzutnikiem pustych łusek. Wychylenie bębna odbywa się poprzez zwolnienie zawiasowego zatrzasku znajdującego się z prawej strony szkieletu. Kurek z ruchomo osadzoną iglicą, ogon kurka moletowany. Przyrządy celownicze złożone z płytkowej muszki i celownika szczerbinkowego (na ramie szkieletu znajduje się wyfrezowany rowek umożliwiający celowanie). Okładki chwytu drewniane, nacinane w drobne romby. Spód chwytu zaopatrzony w ruchomy pierścień dla rzemienia/smyczy. Broń podwójnego działania, strzela zarówno z samonapinania, jak również po uprzednim ręcznym odciągnięciu kurka. Szkielet wraz z lufą pokryte czarną oksydą, brak jej natomiast na kurku i języku spustowym.

Dane taktyczno-techniczne: kaliber 8 mm, masa broni niezaładowanej 792 g, długość broni 235 mm, długość lufy 118 mm, pojemność bębna – 6 nabojów

Michał Mackiewicz

Skip to content