Proporczyk biało czerwony wykonany z jedwabiu z wycięciem w jaskółczy ogon o wymiarach 18 * 49 cm; głębokość wcięcia 14 cm. Na białej sferze czarnym tuszem wybita liczba: 1112. – numer plutonu Armii Krajowej.
Działający w Warszawie Dywizjon „Jeleń” był częścią odtworzonego w konspiracji 7. pułku ułanów lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego. Kryptonim Dywizjonu nawiązywał do wizeruku jelenia, herbu Ziemi Lubelskiej, umieszczonego na sztandarze pułkowym.
Pluton 1112. w dniu wybuchu powstania warszawskiego był oddziałem osłonowym Komendy Głównej Armii Krajowej, działał poza macierzystym dyonem który to atakował aleje Szucha. W związku z przeznaczeniem koncentracja 1112. pluton miała miejsce na ulicy Dzielnej 72. następnie wraz z Komendą Główną Armii Krajowej przeszedł na Stare Miasto, gdzie walczył w rejonie Katedry św. Jana i Kościoła Najświętszej Marii Panny na Nowym Mieście. Resztki plutonu przeszły kanałami do Śródmieście gdzie pełniły funkcję oddziału osłonowego komendy Okręgu Warszawskiego AK. Pierwszym dowódcą plutonu był ppor. Jerzy Kamler ps. „Stolarz” poległy 15 sierpnia 1944 roku.
Proporczyk został uszyty przed powstaniem lub w pierwszych jego dniach wraz z opaskami dla żołnierzy plutonu. Ze Starówki kanałami do Śródmieścia przeniósł go podchorąży Piotr Mazur. Po kapitulacji wraz z dokumentami plutonu został ukryty na ulicy Złotej.
Michał Pacut