Pokrowiec skórzany na kałkan

Pokrowiec wraz z pokrywą miedzianą stanowi jeden zespół elementów, których zadaniem było ochrona przed warunkami atmosferycznymi lekkiej tarczy typu wschodniego zwanej kałkanem. Wykorzystywany przez oddziały jazdy pancernej (średniej). Najprawdopodobniej jego przeznaczeniem było zabezpieczenie kałkanu paradnego, jako bardziej cennego i podatniejszego na zniszczenia wynikające z warunków atmosferycznych. Pokrowiec oraz pokrywa miedziana zapewne znajdowały się na wozie, który był w posiadaniu każdego towarzysza pancernego i jego pocztu.
Pokrowiec na lekką tarcze typu wschodniego kałkan, wykonany ze skóry w kolorze brązowym. Wyprofilowany do tarczy w postaci stożka. W celu wzmocnienia stożka, aby skóra nie załamywała się, gdy pokrowiec jest pusty umieszczono osiem promieniście rozchodzących się wzmocnień złączonych u szczytu strony wewnętrznej. Strona wewnętrzna wyprawiona w formie zamszu. Od strony zewnętrznej wytłoczone w skórze promienie rozchodzące się koliście. Na środku umieszczone ornamenty roślinne wpisane w koło podzielone na cztery ćwiartki. W każdej ćwiartce znajduje się jeden liść. Krzyż rozdzielający koło na ćwiartki wykonany jest ozdobnie i zawiera w sobie motywy roślinne. Średnica zdobienia ażurowego na szczycie około 21 cm.
Pokrowiec na kałkan wytwarzano na terenach Rzeczypospolitej przeważnie w południowo-wschodnich miastach, gdzie znajdowało się wielu Ormian oraz Greków, takich jak Lwów czy Kamieniec Podolski leżące w województwach ruskim oraz podolskim. Mogły być też importowane z Turcji.
Średnica pokrowca : 60 cm
Jarosław Godlewski

Zobacz również:
[word=Kałkan]Kałkan[/word]

Skip to content