Pistolet VIS wz.35 majora Włodzimierza Strzałkowskiego

Nr seryjny 8762
Rok produkcji 1937

Egzemplarz wtórnie oksydowany, gdzieniegdzie drobne wżery pokorozyjne. W komplecie trzy magazynki, przy czym jeden zniszczony uderzeniem pocisku, drugi dopasowany (już po wojnie), pochodzący pierwotnie od innej broni – Beretty
Nuemer seryjny 8762 wybity na szkielecie broni powtórzony na zamku; lufa polska, ale o innym numerze – 638. Na kabłąku spustu polski znak odbioru wojskowego – D2 wpisane w owal.

Pistolet należał do majora Włodzimierza Strzałkowskiego. Od chwili wydania w dniu mobilizacji w sierpniu 1939 roku (24 Pułk Artylerii Lekkiej w Jarosławiu), broń towarzyszyła właścicielowi przez cały szlak bojowy. Podczas walk II Korpusu o Anconę w sierpniu 1944 r. zapasowy magazynek schowany w kieszeni na piersi uratował Włodzimierzowi Strzałkowskiemu życie, zatrzymując niemiecki pocisk.

Fragment relacji dotyczący tego zdarzenia:
„W początku sierpnia 1944 r. podczas natarcia na miejscowość Paterniano w akcji na Ankonę, jako wysunięty obserwator artyleryjski, posuwałem się przy dowódcy I kompanii 13. batalionu strzelców. Z miejsca dostaliśmy się w dość ciężki ogień Spandau-w. Pada zabity dowódca kompanii, zostaje ranny mój podchorąży-radiofonista a ja mam 3 postrzały: jeden w rękaw kurtki, drugi w chlebak na biodrze, a trzeci w piersi, który wali mnie na ziemię. Pocisk uderza w zapasowy magazynek „VISA” niesiony w kieszeni munduru. Rozbija magazynek naładowany amunicją i prócz solidnego siniaka mogę brać dalszy udział w akcji”.

Pistolet przekazany przez właściciela do MWP w 1991 r.

Zobacz też:

[word=Pistolet VIS wz.35]Pistolet VIS wz.35[/word]

Michał Mackiewicz

Skip to content