Broń, wraz z kaburą, zdobyta została latem 1944 roku przez żołnierza Brygady AL „Świt” Michała Jaworskiego ps. „Michał”, „Bronek”.
Według relacji Jaworskiego okoliczności zdobycia wyglądały następująco: „W nocy z 14 na 14 sierpnia 1944r. brałem udział w akcji oddziału brygady „Świt” dowodzonej przez por. „Orkana” szefa sztabu brygady. Oddział uderzył na sztab batalionu bezpieczeństwa robót ziemnych w rejonie niemieckiej linii obrony Małogoszcz-Oleszno. Sztab baonu mieścił się w budynku szkoły we wsi Skórków-Występy. Ponieważ Niemcy nie chcieli się poddać, zdobyliśmy budynek szkoły szturmem. Po wtargnięciu do szkoły i wyprowadzeniu stamtąd broniących się Niemców [pomiędzy] przedmiotami uzbrojenia znalazłem na stole porzucony powyższy pistolet „Parabellum”, który był zacięty (zamek cofnięty do tyłu). Jak wyjaśniłem w czasie przesłuchania jeńców właścicielem tego pistoletu był feldfebel, któremu się pistolet zaciął w czasie strzelania, gdyśmy wpadli do budynku szkoły. Pistolet ten miałem przy sobie przez cały czas walk na kielecczyźnie i niejednokrotnie używałem go. Został mi odebrany po przekroczeniu frontu w rejonie Chotczy (przyczółek sandomierski) 30 października 1944r. przez d-two radzieckie, zaś zwrócony następnie w wyniku interwencji przedstawiciela Sztabu Głównego WP, który wydelegowany został przez Naczelne D-two WP na powitanie oddziałów partyzanckich, które w walce forsowały front w w/w rejonie w nocy z 29 na 30.10.1944r.”
Michał Jaworski ps. „Michał”, „Bronek” w 1944 roku był oficerem operacyjnym i wyszkolenia przy sztabie Brygady AL. „Świt”. Brygada walczyła na Kielecczyźnie w Ramach III Obwodu AL.
Pistolet o numerze seryjnym 6075, wyprodukowany w 1940 roku w zakładach Mausera w Oberndorfie (kod „42”). Broń posiada zgodność numerów wszystkich części; okładki chwytu drewniane. Kabura niemiecka, przepisowa, wykonana z ciemnobrązowej skóry; wyprodukowana w berlińskiej firmie O. SINDEL w 1942 roku. Z tyłu wtórny, nieprzepisowy, regulowany pas nośny przymocowany za pomocą stalowych nitów. W komplecie dwa magazynki, przy czym jeden posiada wydrapany na ściance napis „R. Eberhardt / Stab 02069”. Jest to być może nazwisko i symbol jednostki poprzedniego właściciela pistoletu. Jeden z magazynków (ten z wydrapanym napisem) posiada odbiór wojskowy z okresu III Rzeszy, drugi ma starszy odbiór Reichswery.
Pistolet przekazany do zbiorów Muzeum w 1968 roku
Michał Mackiewicz