Pistolet ČZ vzor 27

Po pierwszej wojnie światowej Czechosłowacja posiadała jedne z najnowocześniejszych fabryk zbrojeniowych w Europie środkowej. Produkowane przez nią działa, czołgi i broń strzelecka słynęły z dobrej jakości i oryginalnych rozwiązań konstrukcyjnych. W okresie międzywojennym powstało wiele nowych konstrukcji, kontynuujących niejako te tradycje.
Jednym z uznanych producentów były zakłady Česka Zbrojovka początkowo w Pilźnie, później przeniesione do Strakonic. Pracujący w nich inżynier Josef Nickel, dawniej zatrudniony w firmie Mauser, skonstruował pistolet, który w 1924 roku stał się przepisową bronią służbową czechosłowackiej armii.
Ciekawostką jest, że jego poprawiona wersja (vzor 28) była brana pod uwagę w latach trzydziestych przy wyborze pistoletu dla Wojska Polskiego. Zrezygnowano jednak z tego ze względu na wady konstrukcji i wysoką cenę zakupu licencji wynoszącą ćwierć miliona dolarów. Z powyższych względów bronią przepisową wybrano pistolet konstrukcji P. Wilniewczyca i J. Skrypińskiego znanego później jako wz.35 VIS.
Broń posiada zamek ryglowany przez obrót lufy, kurek zewnętrzny i bezpiecznik nastawny.

Kaliber: 9 mm
Nabój: 9X17 Browning
Pojemność magazynka: 8 naboi
Prędkość początkowa: 240 m/s
Długość:159 mm
Masa: 0,68 kg

Marcin Ochman

Skip to content