Cechą charakterystyczną przedmiotów pamiątkowych powstałych w okresach zrywów narodowej było użycie materiałów nietypowych dla złotnictwa. Po Powstaniu Listopadowym na pamiątkę bitwy noszono krzyżyki zrobione z gałązek drzew rosnących w Olszynce Grochowskiej. Zesłańcy wykonywali pierścienie i pasyjki z włosia. Sięgano często po metale nieszlachetne. Najpopularniejszym – i najłatwiej dostępnym – było żelazo. Wykonywane z niego pierścienie, naszyjniki, krzyżyki i brosze miały dwojakie znaczenie: Z jednej strony świadczyły, że nosząca je osoba oddał wszystkie kosztowności Ojczynie; a z drugiej stanowiła dowód, że „Polacy kochają się w żelazie” tj. wyżej cenią wolność niż skarby.
Prezentowany pierścień wykonany został z żeliwa. Obrączkę ozdabia misterna dekoracja roślinna. W miejscu kamienia znajduje się plakietka, na której wgłębnie wyrzeźbiono kotwicę, krzyż i gorejące serce – symbolizujące Wiarę, Nadzieję i Miłość. Pierścień, wykonany w latach 1863-4 należał do weterana Powstania Styczniowego Leonarda Paczewskiego, zmarłego schronisku w Michalinie w 1932 roku. Za pośrednictwem Polskiego Czerwonego Krzyża przekazany został do Muzeum Wojska Polskiego w 1949 roku.
Wymiary: średnica 25 mm.
Marcin Ochman
Zobacz także:
[word=biżuteria patriotyczna]biżuteria patriotyczna[/word]
[word=Broszka srebrna (biżuteria patriotyczna)]broszka srebrna [/word]
[word=Krzyżyk z Olszynki Grochowskiej (biżuteria patriotyczna)]Krzyżyk z Olszynki Grochowskiej [/word]
[word=Pierścień srebrny (biżuteria patriotyczna)]Pierścień srebrny [/word]
[word=Klamra do pasa z okresu Powstania Styczniowego (biżuteria patriotyczna)]Klamra do pasa z okresu Powstania Styczniowego)[/word]