Mundur Towarzysza Kawalerii Narodowej, lata 1790-1794

Mundur składa się z czapki, kurtki i pasa wraz z szablą. Czapka rogata, wykonana z sukna w kolorze karmazynowym, otok stanowi wełnianą imitację czarnego baranka. Po lewej stronie przymocowany mosiężny, pozłacany krzyż kawalerski na filcowej podkładce; krzyż nie od kompletu, pierwotnie należał do towarzysza pułku straży przedniej. Kurtka sukienna, tzw. kroju polskiego, niegdyś granatowa, obecnie spłowiała; wyłogi i stojąco-wykładany kołnierz karmazynowe; wypustki w szwach pleców, rękawów oraz na klapach kieszeni w takim samym kolorze. Na wyłogach po siedem posrebrzanych, gładkich guzików, zrekonstruowanych na podstawie dwóch oryginalnych. Na lewym ramieniu naramiennik (nie od kompletu) wykonany ze srebrnej taśmy i wykończony torsadą i frędzlą, także srebrnymi. Długość kurtki bez kołnierza liczona wzdłuż pleców 64cm. Kurtka ze zbiorów Muzeum jest jedną z czterech zachowanych do naszych czasów kurtek Kawalerii Narodowej [word=Kawaleria Narodowa] Kawaleria Narodowa [/word]. Pas (szerokość 7,5cm, długość 97cm) zrobiony z łosiowej skóry, z naszytym srebrnym galonem ze skośnymi, karmazynowymi prążkami; przy pasie doszyty jest mosiężny haczyk zwany kruczkiem, który służył do podwieszenia szabli przy służbie pieszej. Klamra mosiężna, z nałożonym srebrnym monogramem królewskim „SAR” (Stanislaus Augustus Rex). Przy pasie szabla kawaleryjska w typie polskim, zawieszona za pomocą rapci z karabińczykami; rapcie wykonane podobnie jak pas, podwójnie złożone.
Mundur regulaminowy, wprowadzony w armii Rzeczpospolitej w efekcie reformy ogłoszonej 11 marca 1791 roku przez Komisję Wojskową Obojga Narodów.

Poszczególne elementy mają różną proweniencję: kurtka pochodzi ze zbiorów Stanisława Patka, czapka i naramiennik z kolekcji Romana Turkiewicza, krzyż kawalerski ze zbiorów Gustawa Soubise-Bisiera, a pas z kolekcji Antoniego Porczyńskiego.

Zobacz także:

[word=Rogatywka Towarzysza Kawalerii Narodowej koronnej z lat 1785-1794] Rogatywka Towarzysza Kawalerii Narodowej koronnej z lat 1785-1794 [/word]
[word=Kawaleria Narodowa] Kawaleria Narodowa [/word]

Michał Mackiewicz

Skip to content