Mundur służbowy mata Marynarki Wojennej

W skład munduru służbowego wchodzi:
Czapka marynarska garnizonowa letnia wykonana z bielonego lnianego płótna. Denko okrągłe przyszyte do kwater bocznych zszytych z czterech części. Całość przyszyta do otoku wykonanego z białego płótna. Otok w dolnej części wykonany jest granatowego sukna. Powyżej szwu otoku po obu stronach czapki dwa otwory wietrznikowe wykończone metalowymi „oczkami”. Potnik ze skóry koloru brązowego. Denko podszyte lnianym płótnem. Na denku ślady po odprutej metce oraz częściowo nieczytelne stemple;…”M”, „379, 14”, „… 37”. Otok usztywniony. Na otoku jedwabna taśma koloru czarnego z złotym napisem „MARYNARKA WOJENNA”. Przy czapce przymocowany orzeł wykonany z białego metalu, w koronie zamkniętej na głowie, wsparty na tarczy amazonek na której trójkątna tarczka. Tracza amazonek wypełniona niebieskim lakierem z nałożoną złoconą kotwicą admiralicji z łańcuchem kotwicznym.
Bluza z sukna koloru granatowego. Bluza wkłada przez głowę. Przy szyi pionowe rozcięcie do którego przyszyte brzegi kołnierza marynarskiego wykładanego na plecy, kołnierz prostokątny. Bluza na piersi przestebnowana od strony spodnie podszyta materiałem w którym utworzone dwie kieszenie. U dołu bluzy z boków po trzy pary otworów przez które przeciągnięte tasiemki. Rękawy wszywane zakończone przestebnowanym mankietem z rozporkami od strony wewnętrznych szwów zapinane na dwa guziki z wytłoczonym krzyżem kawalerskim i kotwicą. Na lewym rękawie naszyta oznaka specjalności na podkładce z sukna koloru czarnego wyhaftowane czerwonymi nićmi kotwica i dwie skrzyżowane lufy armatnie, poniże oznaka stopnia mata na czarnej podkładce paski z taśmy. Przy bluzie kołnierz z płótna koloru granatowego z naszytymi trzema paskami z tasiemki koloru białego. Do kołnierza przymocowane z przodu i tyłu prostokątne kawałki białego płótna z trokami z tasiemki przyszytym na brzegach, służącymi do mocowania kołnierza (kołnierz był nakładany osobno dopiero na niego nakładano bluzę w ten sposób, że kołnierz płócienny nałożony był na kołnierz sukienny bluzy). Na kołnierzu pieczątki „KOCIOŁEK EUGENIUSZ”, „142/36”, „19.XII.34/PZU „’, „19.XII.34”
Koszulka z białego trykotu z długimi rękawami. Dekolt przy szyi kwadratowy, wykończony granatową lamówką.
Spodnie z sukna koloru granatowego. Nogawki, proste, tej samej szerokości na całej długości. Z przodu spodni klapa zapinana na bokach na guziki.
Getry (kamasze) wykonane białego brezentu, od spodu brzegi obszyte skórą. Getry sznurowane z boku na osiem rzędów dziurek wykończonych metalowymi oczkami. Do dolnych brzegów przyszyte paski, jeden z klamerką służące do zapinania getrów pod spodem butów.
Trzewiki z czarnej skóry, sznurowane
Pas z czarnej skóry z metalową, jednotrzpieniową sprzączką
Dwie ładownice trzy kieszeniowe wykonane z czarnej skóry na naboje do karabinu Mauser.
Żabka do bagnetu wykonana z czarnej skóry. Przy tulei na bagnet pasek skórzany zapinany na klamerkę.
Pochwa na bagnet wzór 1929 stalowa, pomalowana na kolor zielony, zaopatrzona w hak, końcówka zakończona gałką.

Iwonna Sobierajska

Skip to content