Mundur służbowy majora Franciszka Kwaśnika dowódcy 3. baonu 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty Imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rogatywka garnizonowa wzór 1935 uszyta z tkaniny wełnianej czesankowej koloru khaki. Denko kwadratowe zszyte z 4 pięciobocznych brytów przyszytych do usztywnionego otoku z sukna koloru granatowego (barwy piechoty. Na denku z miejscu łączenia brytów naszyty na krzyż srebrny galon. Podwójny galon naszyty jest także w miejscu przyszycia denka do otoku (oznaka oficerów starszych). Denko usztywnione stalką. Daszek z czarnej fibry, okuty blachą z białego metalu. Nad daszkiem przymocowana podpinka z czarno lakierowanej skóry. Podpinka składa się z dwóch pasków przymocowanych do otoku za pomocą małych guzików z orłem wzór 1927. Na otoku przymocowana 1 gwiazdka – oznaka stopnia majora. Z przodu przymocowany orzeł wzór 1919 – w zamkniętej koronie na głowie wsparty na tarczy amazonek, skrzydła rozpostarte, podniesione do góry. Czapka podszyta podszewką – na podszewce metka firmowa:” Warszawa/M.Modzelewski/Mokotowska 61″.
Kurtka mundurowa wzór 1936 z tkaniny wełnianej czesankowej koloru khaki. Zapięcie jednorzędowe na 7 guzików z orłami wzór 1927. Kołnierz stojąco-wykładany. Na kołnierzu łapki z granatowego sukna z żółtymi wypustkami (barwy piechoty). Na łapkach wyhaftowany srebrnym bajorkiem wężyk oficerski oraz metalowe tarczki z pomalowanymi na czarno gryfami kaszubskimi. Na piersiach i poniżej stanu kieszenie z klapkami zapinanymi na małe guziki mundurowe z orłem wzór 1927. Nad lewą kieszenią odznaczenia Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Pamiątkowy Za Wojnę 1918-1921, Medal Za Długoletnią Służbę (20 lat). Na naramiennikach wyhaftowane srebrnymi nimi oznaki stopnia majora dwa paski i jedna gwiazdka, na paskach monogram „JP” (Józef Piłsudski). Lewy naramiennik obszyty czarnym sznureczkiem na znak żałoby po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tył z dwoma krótkimi rozcięciami z brzegami zachodzącymi na siebie. Kurtka podszyta podszewką. Na lewej wewnętrznej kieszeni metka firmowa: ’’Mistrz krawiecki/J.Romaniuk/Grudziądz/Chełmińska 76″. Wewnątrz kieszeni wszyta metka z białego płótna z napisem: „J.Romaniuk/Grudziądz/Chełmińska76/Wny P major Kwaśnik/nr 51 dn.14.VI.1938 r.”
Spodnie – bryczesy uszyte z tkaniny wełnianej koloru khaki. Swobodne w biodrach, siedzeniu, udach i kolanach, przylegające ściśle do nóg pod kolanami i na łydkach. W zewnętrznych szwach pionowe wpuszczane kieszenie. Nogawki z przodu sznurowane.
Pas główny z poprzeczką z brązowej blankowej skóry. Pas zapinany na prostokątną klamrę z mosiądzu z dwoma trzpieniami. Przy pasie skórzane rapcie na których szabla oficerska wzór 1921/1922 z temblakiem.
Buty wysokie czarnej skóry. Przy butach ostrogi mocowane do butów przy pomocy skórzanych pasków zapiętych na podbiciu butów.

Major Franciszek Kwaśnik ( 1897-1939) w 1939 roku był dowódcą 3. batalionu w 66. Kaszubskim Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego stacjonującego w Chełmnie. Poległ 18 września 1939 roku pod Witkowicami w czasie forsowania Bzury.

Wszystkie pułki, których szefem był Marszałek Józef Piłsudski (1. Pułk Szwoleżerów, 41. Suwalski Pułk Piechoty, 66. Kaszubski Pułk Piechoty, Korpus Kadetów nr 1, a od marca 1938 roku 1.,5.,6. Pułk Piechoty Legionów, 1. Pułk Artylerii Lekkiej Legionów) nosiły na naramiennikach monogram „JP’ haftowany srebrnym bajorkiem lub z metalu. Wszystkie pułki noszące imię Marszałka Józefa Piłsudskiego nosiły od maja 1935 roku lewy naramiennik obszyty czarnym sznureczkiem na znak żałoby.
Iwonna Sobierajska

Skip to content