Mundur rotmistrza 2. pułku ułanów grochowskich Jerzego Pawła Romockiego

Mundur używany przez rotmistrza Jerzego Pawła Romockiego służącego w 2. pułku ułanów grochowskich im. gen. Dwernickiego z Suwałk; na początku lat 20-tych XX. wieku.
Czapka – rogatywka wzoru 1919 z sukna koloru khaki. Zszyta z 4 pięciobocznych brytów przymocowanych do otoku z białego sukna -barwa 2. pułku ułanów. na denku i dokola otoku srebrny galon. Na czapce umieszczony orzeł wojskowy wzoru 1919, pod nim na środku otoku przymocowane trzy gwiazdki – oznaczenie stopnia rotmistrza. Daszek z czarnej skóry z metalowym okuciem. Podpinka z czarnej skóry ze sprzączką i dwoma przesuwkami zamocowana do otoku za pomocą dwu małych guzików mundurowych.
Kurtka munurowa wzoru 1919 z sukna koloru khaki. Zapięcie jednorzędowe na 5 guzików z orłem. Kurtka posiada dwie kieszenie na piersiach i dwie poniżej stanu. Na naramiennikach trzy gwiazdki – oznaczenie stopnia rotmistrza. Kołnierz stojąco wykładany zapinany na dwie haftki. Na kołnierzu haftowany bajorkiem wężyk oficerski oraz proporczyki biało niebieskie barwa 2. pułku ułanów grochowskich. Nad lewą kieszenią odznaka pamiątkowa I. Korpusu Polskiego w Rosji gen. Jozefa Dowbór Muśnickiego. Do prawego naramiennika przymocowany jest sznur naramienny barwy khaki przynależny adiutantom zakończony metalową skuwką.
Spodnie bryczesy. Buty wysokie z czarnej skóry. Przy butach ostrogi przymocowane paskami. Pas główny z poprzeczką ze skóry koloru brązowego. Na rapciach szabla kawaleryjska wz. 1917 z temblakiem.

Michał Pacut

Skip to content