Mundur porucznika 3. pułku strzelców podhalańskich

Kapelusz wzór 1937 wykonany z jednego kawałka filcu koloru . Rondo nachylone ku dołowi. Dolna krawędź ronda zakończona przeszytym zawinięciem. Podpinka kapelusza składa się z dwóch pasków z filcu koloru khaki i dwóch przesuwek z filcu przyszytych do końców pasków. Przesuwki obejmują pasek, wszyty po przeciwnej stronie. Na środku główki z przodu przymocowany jest orzeł wzór 1919 w koronie zamkniętej zakończonej krzyżykiem, wsparty na tarczy amazonek, skrzydła rozpostarte, podniesione do góry. Poniżej orła dwie gwiazdki haftowane srebrnym bajorkiem. Wokół ogłowia srebrny galon z prawej strony zwinięty na kształt kokardy z dwoma sznurkami i baryłkami w kształcie żołędzi . Przy kapeluszu pióro z pękiem puchu przymocowane emblematem pułków podhalańskich -swastyka na tle gałązki jedliny. Potnik skórzany z liczbą „1013”.
Kurtka mundurowa wzór 1936 uszyta kamgarnu koloru khaki. Zapięcie jednorzędowe na 7 guzików wzór 1928 (guziki z orłem wzoru państwowego z 1927 roku). Kołnierz stojąco-wykładany z naszytymi łapkami z sukna koloru granatowego z żółtymi wypustkami (barwy piechoty). Na łapkach wyhaftowany srebrnym bajorkiem wężyk oficerski i emblematy podhalańskie – swastyka nałożona na gałązkę jedliny wyhaftowane srebrnymi nimi. Na piersiach i poniżej stanu kieszenie z klapkami zapinanymi na małe guziki mundurowe wzór 1928. Na naramiennikach wyhaftowane srebrnym bajorkiem oznaki stopnia porucznika dwie gwiazdki i cyfra „3” (numer pułku). Z tyłu kurtki dwa krótkie rozcięcia z brzegami zachodzącymi na siebie. Kurtka podszyta podszewką jedwabną koloru ciemnobrązowego. Na wewnętrznej kieszeni naszyta metka firmowa z napisem „E.Ewigkeit/Warszawa/Nowy-Świat 48 tel.514-19”. Wewnątrz kieszeni wszyta metka z białego płótna z nadrukowanym czarnym napisem „E.Ewigkeit/Warszawa Nowy Świat 48/Pan.Por. Serafin/Nr 313 Dnia 12/8 1939”.
Spodnie – bryczesy uszyte z tkaniny wełnianej koloru khaki. Swobodne w biodrach, siedzeniu, udach i kolanach, przylegające ściśle do nóg pod kolanami i na łydkach. W zewnętrznych szwach pionowe wpuszczane kieszenie.
Pas główny z poprzeczką wykonany ze skóry blankowej koloru ciemnobrązowego, zapinany na metalową klamrę z dwoma trzpieniami. Na poprzeczce odznaka Polskiego Związku Narciarskiego i Państwowa Odznaka Sportowa.
Buty wysokie (oficerki)z czarnej skóry.
Peleryna podhalańska wzór 1936 majora dyplomowanego Józefa Klepaczko wykonana z sukna płaszczowego koloru khaki. Peleryna zapinana na 6 dużych guzików płaszczowych z orłem wzoru państwowego 1927. Kołnierz wykładany, zapinany na jedną haftkę. Na końcach kołnierza naszyte są barwy piechoty w postaci pasków z sukna w kolorze żółtym (górny pasek) i granatowym (dolny pasek). Na kołnierzu nałożone metalowe emblematy podhalańskie – swastyka nałożona na gałązkę jedliny. Do spodu kołnierza przyszyty jest podwójny sznur skręcony z nici jedwabnych koloru khaki, lewy sznur zakończony jest pętelką, prawy baryłką. Wzdłuż boków, skośnie naszyte plisy (otwory na ręce). W połowie plisy znajduje się guzik płaszczowy zapinający otwory na ręce. Peleryna podszyta wokół ramion bawełnianą podszewką. Na prawej pole od strony wewnętrznej naszyty jest ozdobny monogram haftowany żółtymi jedwabnymi nimi na czarnym jedwabiu. Monogram stanowią litery „JK” (Józef Klepaczko).

Józef Serafin, porucznik 3. pułku strzelców podhalańskich, w 1939 roku dowódca 1. kompanii ciężkich karabinów w 1. batalionie 3. pułku strzelców podhalańskich
Major dyplomowany Józef Klepaczko w 1939 roku oficer transportowy w Szefostwie Komunikacji Wojskowej Sztabu Głównego.

Iwonna Sobierajska

Skip to content