Mundur polowy generała brygady Stanisława Sosabowskiego dowódcy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej

Beret z popielatego sukna z brzegiem obszytym czarną skórką. Z przodu umieszczono orła a pod nim wężyk generalski i jedna gwiazdka oznaczenie stopnia generała brygady. Na podszewce umieszczono napis: „71 8 A&J Gefler Glasgow 1943.”
Brytyjska bluza polowa – battle derss z serży koloru khaki posiadająca jednorzędowe zakryte zapięcie i dwie kieszenie na piersiach. Bluza zakończona ściągaczem w formie paska. Na kołnierzu naszyte popielate patki z żółtą wypustką, na patce metalowy spadochroniarz oraz metalowe orzełki generalskie. Na naramiennikach aluminiowe wężyki generalskie i jedna gwiazdka oznaczenie stopnia generała brygady. Na rękawach poniżej wszycia naszywki rozpoznawcze „POLAND” nad lewą kieszenią przypięty bojowy znak spadochronowy – pikujący orzeł trzymający w dziobie i szponach złoty wieniec. Do guzika lewej kieszeni przypięty jest za pomocą skórzanego paska gwizdek.
Spodnie z sukna koloru khaki spięte brezentowymi spinaczami zapinanymi na brezentowe klamerki.
Buty z czarnej skóry o gładkich noskach i zelówkach podbitych gwoździami.
Do uniwersalnego parcianego pasa przymocowane takież szelki na których wiszą dwie parciane ładownice uniwersalne. Na szyi na skórzanym pasku mapnik. Z tyłu na lewym boku zawieszony jest chlebak a na prawym manierka.
Mundur był używany przez [word= Portret generała brygady Stanisława Sosabowskiego ]generała brygady Stanisława Sosabowskiego[/word] w czasie bitwy pod Ahrnem w 1944 roku.

Michał Pacut

Zobacz również:
[word= Portret generała brygady Stanisława Sosabowskiego ]Portret generała brygady Stanisława Sosabowskiego[/word]

Skip to content