Mundur kadeta z Korpusu Kadetów nr 1 Marszałka Józefa Piłsudskiego w Lwowie

Rogatywka garnizonowa z granatowego sukna, usztywniona. Denko kwadratowe zszyte z czterech pięciobocznych brytów przyszytych do otoku. Denko usztywnione stalką. W miejscu przyszycia brytów do otoku żółta sukienna wypustka.. Otok z sukna takiego samego jak czapka.. Daszek z fibry lakierowanej na czarno, na daszku do strony spodniej wybite „Berliner/92”. Podpinka ze skóry koloru czarnego przymocowana do otoku za pomocą dwóch małych guzików z wytłoczonym orłem wzór 1927. Podpinka dwuczęściowa. Z przodu przymocowane półsłońce kadeckie z orłem wzór 19127. Orzeł nałożony na blachę. Półsłońce wykonane z białego metalu oksydowanego na stare srebro. Czapka podszyta podszewką satynową koloru niebieskiego. Na podszewce na denku metka firmowa: „K.Jasiński/POZNAŃ/Wrocławska 30”
Kurtka mundurowa według wzoru 1919/1922 z sukna koloru granatowego, zapięcie jednorzędowe na 5 guzików z orłem wzór 1927. Kołnierz stojący z żółtą wypustką, obszyty dookoła srebrna taśmą .Kurtka odcinana w stanie. Poniżej stanu wpuszczane, kieszenie z klapkami zapinanymi na guziki. Rękawy i naramienniki obszyte żółtą wypustką. Lewy naramiennik obszyty czarnym sznureczkiem na znak żałoby po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na naramiennikach metalowe monogramy „JP” [Józef Piłsudski]. Na mankietach naszyte po trzy srebrne galony oznaczające trzecią klasę gimnazjalną. Tył kurtki z dwoma szwami, poniżej stanu rozporek z brzegami zachodzącymi na siebie. Kurtka podszyta płócienną podszewką koloru granatowego.
Spodnie długie, z granatowego sukna z żółtą wypustką wzdłuż bocznych szwów. Nogawki proste, u góry wszyte w pasek. Z boku pionowe, lekko ukośne wpuszczane kieszenie.
Pas wzór 1931 z brązowej skóry z stalową sprzączką z jednym trzpieniem.
Para trzewików sznurowanych z czarnej skóry.

Korpus Kadetów nr 1 został utworzony 30 października 1918 roku w Krakowie-Łobzowie jako Szkoła Podchorążych, którą z dniem 25 lipca 1919 przemianowano na Korpus Kadetów nr 1. Wiosną 1921 roku przeniesiony do Lwowa. Istniał do 1939 roku. Towarzystwo Przyjaciół Korpusu Kadetów nr 1 we Lwowie na Pierwszy Walnym Zebraniu 24 maja 1931 roku zwróciło się do Marszałka Józefa Piłsudskiego z prośbą o nadanie Korpusu imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z taką samą prośbą i tym samym czasie zwrócili się Kadeci .W dniu 18 marca 1933 Marszałek Józef Piłsudski zgodził się przyjąć swoje szefostwo Korpusu Kadetów nr 1. Od tej pory kadeci na naramiennikach nosili monogramy „JP”. W tym roku Korpus Kadetów nr 1 obchodził 15-lecie powstania Szkoły. A od maja 1935 roku na znak żałoby po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, lewy naramiennik obszyty został czarnym sznureczkiem.

Iwonna Sobierajska

Skip to content