Mundur garnizonowy generała broni Władysława Sikorskiego Naczelnego Wodza w okresie 1939-1943

Mundur garnizonowy generała broni [word=Portret generała broni Władysława Sikorskiego]Władysława Sikorskiego.[/word]
Rogatywka garnizonowa wz. 35 wykonana z gabardyny koloru khaki. Kwadratowe denko z czterech pięciobocznych brytów przyszyte do otoku do którego przymocowano fibrowy czarny daszek z metalowym okuciem. Denko usztywnione stalką a złączenia brytów przykryte srebrnym galonem. Złączenie brytów i otoku okryte podwójnym srebrnym galonem. Na otoku oznaczenia stopnia generała broni wężyk generalski, w przerwie miedzy końcami, trzy gwiazdki. Nad nimi orzeł wz. 19 z białego metalu. Rogatywka została wykonana w firme A.Juchnowski z Krakowa mieszczącej się na ul. Floriańskiej 42.
Brytyjska kurtka mundurowa z kamgarnu koloru khaki z wykładanym kołnierzem i klapami zapinana na cztery guziki z wytłaczanym orłem. Dwie kieszenie na piersiach i dwie poniżej stanu. Kurtka spięta sukiennym paskiem z kamgarnu. Na kołnierzu pięciokątne łapki z granatowego aksamitu z karmazynową wypustką i haftowanym srebrnym bajorkiem orłem – barwy przynależne generałom. Na naramiennikach oznaczanie stopnia generała broni wężyk generalski i trzy gwiazdki. Na rękawach poniżej wszycia naszywki rozpoznawcze „POLAND” nad lewą kieszenią widoczne baretki odznaczeń polskich, brytyjskich, francuskich, jugosłowiańskich, czechosłowackich i belgijskich. Kurtka została wykonana w Ratford Jones and Co mieszczącym się w Londynie na 11 Old Burlington st. o czym informuje metka w wewnętrznej kieszeni.
Spodnie – bryczesy typu brytyjskiego, wykonana z tej samej tkaniny co kurtka. Wysokie buty z cholewami z czarnej skóry. Dopełnieniem munduru jest koszula i krawat.
Mundury tego typu były używane przez generałów: poza służbą, w czasie uroczystych wystąpień poza szeregiem. Oficerowie sztabowi mundury tego typu nosili także na służbie.
W 2008 roku mundur stał się wzorem według którego wykonano replikę którą włożono do trumny generała Władysława Sikorskiego, przy ponownym pochówku który miał miejsce 28 listopada 2008 roku w Krakowie.

Michał Pacut

Zobacz również:
[word=Portret generała broni Władysława Sikorskiego]Portret Władysława Sikorskiego.[/word]

Skip to content