Maska pośmiertna Napoleona I

Odlew pośmiertny twarzy Cesarza Francuzów wykonany został z gipsu. Powstał on
na przełomie XIX i XX wieku, zaś jego autor pozostaje nieznany. Maska stanowi dar Muzeum de L’Armée w Paryżu dla Muzeum Wojska w Warszawie.

Po klęsce w bitwie pod Waterloo w 1815 roku, Napoleon został zesłany na Wyspę Świętej Heleny, gdzie spędził 6 ostatnich lat swojego życia. Zmarł 5 maja 1821 roku, a jego ciało pochowano na ww. wyspie, chociaż w swej ostatniej woli Napoleon prosił o pochówek nad brzegami Sekwany. W 1840 roku jego szczątki zostały przetransportowane do Francji, gdzie złożono je w jednej z kaplic Kościoła Inwalidów w Paryżu. Następnie w 1861 roku zwłoki cesarza przełożono do okazałego sarkofagu mieszczącego się pod kopułą Kościoła Inwalidów, a zatem w jego centralnym punkcie. Zanim dokonano przeniesienia szczątków
do uprzednio przygotowanego sarkofagu, wcześniej umieszczono je w sześciu trumnach: cynowej, z kości słoniowej, dwóch mahoniowych oraz dwóch ołowianych.

Do dnia dzisiejszego okoliczności śmierci Napoleona I pozostają niejasne i budzą wątpliwości wielu badaczy. Za przyczyny zgonu (najczęściej rozpowszechniane) podaje się zatrucie arszenikiem albo rak żołądka.

Elżbieta Radecka

Skip to content