Maczeta angielska do cięcia faszyny z okresu II wojny światowej, używana w oddziałach Armii Polskiej na Wschodzie

Maczeta angielska do cięcia faszyny z okresu II wojny światowej, używana w oddziałach Armii Polskiej na Wschodzie

Maczeta, głownia dł. 380 mm, szer. u nasady 45 mm, przy piórze 71 mm, jednosieczna, płazy boczne głowni gładkie, grzbiet lekko zakrzywiony, krzywizna ok. 7 mm. Na głowni po stronie wewnętrznej na wysokości nasady wybita nazwa firmy: „MARTINDALE // BIRMINGHAM // ENGLAND” obok napisu wybity krokodyl i napis „REGISTERED” Poniżej napisów wybite: „MADE IN ENGLAD”, z boku zaś „No227”. Okładziny trzonu rękojeści płaskie, fibrowe, koloru beżowego, przymocowane pięcioma mosiężnymi nitami. W głowicy okrągły otwór śr. 8 mm, przez który przeciągnięty bawełniany sznurek tworzący pętelkę do zawieszania na dłoni.
Pochwa z żabką, ze skóry w kolorze brązowym. Pochwa dł. 390 mm, szer. 85 mm, z grubym szwem wierzchnim – po stronie spodniej, zachodzącym na stronę zewnętrzną na dł. 60 mm. Koniec pochwy spiczasty. Ujście pochwy oblamowane (krawędź) obustronnie twardą skórą. Lamówka szer. 20 mm, przymocowana trzema nitami po stronie zewnętrznej i trzema po stronie spodniej, które jednocześnie mocują żabką do pochwy. Dolna krawędź żabki przyszyta do pochwy. Żabka wykonana z prostokątnego pasa skóry, podwójnie złożonego, dł. 145 mm, tworzący szlufkę do zakładania na pas. Przez zamknięty pas żabki przeciągnięty jest i przeszyty szwem osiowym pasek zapinany na mosiężny guzik. Pasek służy do przytrzymywania rękojeści maczety. Na spodniej stronie żabki wytłoczone nazwa wytwórni: „S.E. NORRIS & Co” poniżej rok produkcji „1938” i napis „LIMITED”.
Nazwa maczeta pochodzi od hiszpańskiego słowa [i]”machete”[/i]. Był to długi nóż pierwotnie przeznaczony do torowania sobie drogi w dżungli, ale z czasem zaczęto go też wykorzystywać na plantacjach – przy ścinaniu trzciny cukrowej lub zbiorów buraków cukrowych. Pierwsze maczety w wojsku pojawiły się na przełomie XIX i XX wieku. Podczas II wojny światowej maczety znalazły zastosowanie w działaniach wojennych na Dalekim i Bliskim Wschodzie, a nawet w Europie – we Włoszech i Normandii. Były głównie produkowane w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, rzadziej w Australii czy na Dalekim Wschodzie. Angielskie maczety znajdowały się na wyposażeniu Armii Polskiej na Wschodzie, a w okresie walk we Włoszech – na wyposażeniu II Korpusu gen. Władysława Andersa.

Piotr Dąbrowski

Skip to content