Kocioł jest instrumentem perkusyjnym z rodziny membranofonów. Membrana rozpięta jest na korpusie w kształcie misy. Przed rozpoczęciem gry w celu uzyskania czystego dźwięku należy wyrównać napięcie membrany przy każdej śrubie poprzez jej odpowiednie naciągnięcie.
Kotły wywodzą się z Azji i stosowane były miedzy innymi przez Arabów. Za ich pośrednictwem w XII wieku przyjęte zostały jako instrumenty wojskowe w armiach średniowiecznej Europy. W przeciągu 200 lat Europejczycy dokonali zmian konstrukcyjnych zastępując mocowanie bezpośrednie do korpusu kontrobręczami, które dopiero były połączone z korpusem instrumentu. Na początku XVI wieku stałe mocowania membrany zamieniono na śruby, co pozwalało na łatwiejsze strojenie kotłów, a także umożliwiało uzyskanie pożądanej wysokości dźwięku.
Łombaszka sygnałowa składa sie z trzech głównych części- membrany, korpusu wykonanego z drewna oraz opony mocowanej na korpusie.
Membrana wykonana z oślej skóry przymocowanej do korpusu żelaznymi obręczami z sześcioma uszkami. Przez każdą parę uszek poprzetykane są pionowe pręty żelazne. Korpus wykonany z drewna w kształcie miski , wewnątrz wyklejony płótnem.
Dane techniczne:
Wysokość: około 29 cm
Średnica: około 36, 5 cm
Waga: około 2,3 kg
Opona przyczepiona do korpusu wykonana z barwnych jedwabi naszytych na podszewkę. Kształt opony przypomina lambrekin – prostokątnego pasa tkaniny wycięty od dołu w „zęby” oraz dodatkowo ozdobiony. Opona składa sie z dwóch pasów – u góry biały poziomy pas z kołami, poniżej aksamitny. Na nich aplikowane chusty, które rogami przechodzą przez otwory w górnym pasie, a ich dolna część tworzy „zęby”. Na chustach haftowane kwiaty i gwiazdy.
Wysokość: około 30 cm
Szerokość około 140 cm
Tego typu instrumenty bardzo często mocowane były w specjalnych stelażach przy siodłach.
Jarosław Godlewski