Kaszkiet grenadierski oficerów gwardii koronnej

Kaszkiet jest to rodzaj nakrycia głowy wprowadzony w armiach XVIII wiecznych. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa casquette. Jego cechą charakterystyczną w XVIII wieku było podwinięte rondo do góry zarówno część tylnia jak i przednia, przy czym polska armia przejęła wzór saski tylko z częścią przednią. Przednią część przyozdobiona blachą z motywem przedstawiającym przynależność państwową oraz do formacji.
Dzwon wykonany z pilśni, a na niego naklejono niebieskie sukno. Na dzwonie umieszczono cztery paski blaszane, tłoczone o szerokości 2,5 cm. Paski blaszane zdobione w trzy paseczki, przy czym dwa zewnętrzne podobne, środkowy zaś w formie połączonych ze sobą rąbów. Cztery paski złączone u szczytu dzwonu kopułą z otworem na środek przeznaczonym na chwost. Otok dzwonu wykonany z powycinanej blachy, przy czym dolna krawędź bez załamań tylko z wytłoczonymi zdobieniami, natomiast górna z tyłu kaszkietu uformowana w szpic. Dodatkowo pomiędzy dwoma paskami na tylniej części umieszczona głowa potwora , natomiast po obu bokach znajdują się granaty z zapalonymi lontami. Przód kaszkietu uformowany ze skóry w wysoki stożek wysokości 33 cm, a szeroki na 25 cm. Skóra z obu stron obłożona czerwonym suknem. Do przedniej części stożka przymocowano blachę miedzianą z ażurowymi wycinanymi zdobieniami. Na szczycie umieszczona korona, która znajduje się nad kartuszem herbowym. W środku kartusza umieszczone inicjały królewskie ( AR – Augustus Rex) naniesione białą farbą, które dla wyraźniejszego prezentowani się obwiedziono czarną linią. Umieszczono je na blasze miedzianej, emaliowanej na niebiesko.
Pod kartuszem wytłoczone zdobienia wzorowane na stylu panującym za Ludwika XIV, czyli panoplium wraz z maszkaronem w centralnym miejscu. W części dolnej stożka umieszczona blacha z wyciętym otworem. Wokół otworu zdobienia, a nad nim umieszczona korona. W otworze umieszczona blacha okrągła, emaliowana na niebiesko na której naniesiono wizerunek orła polskiego w koronie trzymającego insygnia królewskie w szponach. Na piersi orła umieszczona tarcza herbowa z wizerunkiem herbu Wettinów.
Jarosław Godlewski

Zobacz także:
[word=Gwardia piesza koronna]Gwardia piesza koronna[/word]

Skip to content