Najprawdopodobniej chorągiew wojska powiatowego powiatu grodzieńskiego wystawiona w latach 1613 – 1619 na potrzeby wojny z Wielkim Księstwem Moskiewskim. Miały uzupełnić armię, sprawować funkcje policyjną oraz zapewnić bezpieczeństwo dóbr szlacheckich przed skonfederowanymi chorągwiami wojska regularnego. Chorągwie te brały udział również w walkach przeciw wojskom rosyjskim.
Powiat grodzieński wchodził w skład województwa trockiego, które administracyjnie przynależne było Wielkiemu Księstwu Litewskiemu. Barwami województwa przyjętymi na przełomie XVII i XVIII wieku był kontusz koloru szkarłatnego z zielonymi wyłogami, a do tego biały żupan. Jednakże kolorami które stały się nieoficjalnymi dla tego województwa był kontusz granatowy, natomiast żupan i wyłogi przyjęły barwę żółtą. Podobne kolory dominują na chorągwi powiatowej. Herbem województwa Trockiego była Pogoń litewska w czerwonym polu.
Kształt chorągwi prostokątny ze ściętym ukośnie jednym bokiem. Wymiary bławatu – wysokość 196 cm, szerokość 235 cm, ścięcie 145 cm. Bławat wykonany z jedwabiu niebieskiego obszyty z trzech stron pasmem dwukolorowej tkaniny żołto-niebieskiej o szerokości 17 cm, dodatkowo krawędź strefy niebieskiej obszyta taśmą karmazynową. W pobliżu mocowania do drzewca na bławat wszyta tarcza herbowa z tkaniny koloru zielonego, bardzo mocno wypłowiałego. Na tarczy herbowej naszyty wizerunek herbu Litwy – pogoń, koń czarny na nim rycerz w stroju biało karmazynowym. Czaprak oraz miecz w barwie niebieskiej, tarcza trzymana przez rycerza barwy karmazynowej z krzyżem podwójnym takim jak w herbie Wielkiego Księstwa Litewskiego, zwanym inaczej Krzyżem Gedyminowiczów. Wokół tarczy herbowej napis na obwodzie kwadratu po łacinie :
Sigismundus III Dei Gratia Rex Poloniae Magnus Dux Litvaniae.
Tłumaczenie: Zygmunt III z Bożej łaski król Polski, Wielki Książę Litewski.
Na prawo od herbu w karmazynowej rozecie, która posiada liście ostre i okrągłe ułożone na przemian umieszczona nazwa powiatu z którego pochodzi chorągiew. Literki wykonane z tkaniny barwy zielonej, również mocno wyblakłe, jak tarcza herbowa.
Jarosław Godlewski