Chorągiew z płótna karmazynowego o odcieniu śliwkowym o długości 132 cm szerokości o 137 cm. Na prawej stronie płata naszyte cztery odcinki płótna białego oraz amarantowej satyny połączone razem. Tworzą one ramiona krzyża kawalerskiego. W środku aplikacja lniana biały orzeł z głową zwróconą w bez korony o wysokości 41 cm i rozpiętości skrzydeł 36 cm, pierwotnie dziób, oko i szpony. W koło orła ślady wieńca laurowego malowanego złotą farbą. Powyżej orła aplikowana litera „L” z lewej strony litera „J” z prawej „P” poniżej „1914”. Strona lewa taka jak praw z tym że orzeł ma głowę zwróconą w lewo a litera „P” umieszczona z lewej strony orła zaś litera „L” umieszczona z prawej strony. Płat przymocowany do wtórnego drzewca za pomocą pięciu ozdobnych gwoździ.
1. pułk piechoty legionów powstał w wyniku rozbudowy kompanii kadrowej w rejonie Kielc w sierpniu 1914 roku w grudniu tego roku stał się baza do utworzenia I. Brygady Legionów.
Pułk walczył w 1914 roku nad Wisła i Nida, następnie na Podhalu; w szeregach I brygady Legionów brał udział w bitwie pod Łowczówkienm a następnie w walkach nad Nidą i na Lubelszczyźnie by potem wziąć udział w walkach na Wołyniu, między innymi w największej bitwie Legionów pod Kostiuchnówką latem 1916 roku. W wyniku kryzysu przysięgowego pułk został rozwiązany latem 1917 roku.
Michał Pacut