Blacha na szabeltas hajduków nadwornych z początku XVIII wieku

Blacha na szabeltas przyczepiana do kieszeni torby wykonana z pozłacanego mosiądzu. Blacha w kształcie tarczy herbowej otoczona obwódką metalową, była mocowana do skórzanej pokrywy przy pomocy 4 małych nitów i jednego dużego w dolnej części.
W środku wytłoczona tarcza herbowa z herbem Leszczyc, który niekiedy nosi również nazwę Brog – w polu czerwonym bróg złoty podparty także złotymi słupami.
Nad herbem umieszczona korona szlachecka z pięcioma pałkami. Nad nią inicjały A M – możliwe, że chodzi o osobę Andrzeja Mierzewskiego herbu Leszczyc ( ur. 1634 r., zm. 1710 r.) , tym bardziej, że w dolnej części szabeltasu znajdują się kolejne literki – S K ( może to oznaczać starosta kaliski, którym faktycznie wyżej mieniona osoba była). Po prawej i lewej stronie w roli trzymaczy ( elementy umieszczane po bokach herbu podtrzymujące tarczę) występują rycerze lub wojskowi w zbrojach przedstawieni do pasa, podtrzymują herb który osadzono w muszli – jest to typowe dla stylizacji i zdobnictwa przełomu XVII i XVIII wieku. W dolnej części tarczy herbowej, jako ozdobę, umieszczono armaturę w postaci armat, broni drzewcowych, po lewej stronie kornet jazdy a po prawej chorągiew piechoty, dalej bębny piechotne, a niejako podstawę tworzą bębny jazdy przyozdobione instrumentami muzycznymi.
Inne osoby, które mogłyby wchodzić w rachubę przy ustalaniu daty powstania blachy na szabeltas to :
1. Mariusz Stanisław Jaskólski (zm. 1683) – strażnik wielki koronny, kasztelan sanocki od 1663 roku, później kijowski, wojewoda czernihowski, a następnie podolski od 1683 roku. Nie pasują inicjały i funkcja.
2. Stanisław Skarszewski (ur. 1602, zm. 1685) – dworzanin królewski; podstoli sandomierski; fundator i dobroczyńca zakonów. Nie pasują inicjały.

[b]Dane:[/b]
Wysokość: około 32 cm
Szerokość: około 30 cm

Jarosław Godlewski

Skip to content