Beret francuski porucznika Bogdana Garlińskiego

Elementem wyróżniającym żołnierzy 2. Dywizji Strzelców Pieszych były berety w kolorze brązowym. Dodatkowo na berecie oprócz orła i oznak stopnia umieszczano barwy oddziałów w postaci ostrza bagnetu. Wyjątek stanowili oficerowie kawalerii służący w sztabie dywizji którym przysługiwał kawaleryjski proporczyk amarantowo granatowy z białą żyłką przez środek.
Beret wykonany z spilśnionego filcu, wytłoczony z jednego kawałka materiału. Na okrągłej sukiennej podkładce barwy granatowej naprasowany szary orzeł z kauczuki. Orzeł wsparty na tarczy amazonek z zamknięta korona na głowie, skrzydła rozpostarte uniesione do góry, składające się z czterech warstw piór. Poniżej oznaczenie stopnia porucznika w postaci dwu pięcioramiennych gwiazdek wykonanych z metalu w kolorze srebrnym. Z prawej strony naszyty proporczyk z sukna barwy amarantowo granatowej z białą żyłką przez środek barwy proporczyka przynależne oficerom kawalerii w sztabie 2. Dywizji Strzelców Pieszych. Beret posiada potnik z brązowej skóry.
Porucznik Bohdan Garliński był adiutantem dowódcy 2. Dywizji Strzelców Pieszych generała brygady Bronisława Prugar Ketlinga. W 1932 roku jako prymus ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Kawalerii. W czasie II wojny światowej wałczył we Francji w 1940 roku następnie został internowany w Szwajcarii, po wojnie powrócił do kraju.

Michał Pacut

Skip to content