Głownia od bagnetu francuskiego wz.1886/39/16 do karabinu Lebel, dł. 520 mm, czterogranna, w przekroju krzyżowa, zwężająca się ku sztychowi. Sztych spiczasty, centryczny. Głownia nieznacznie przeszlifowana, wtórnie pokryta niklowaniem. Rękojeść srebrna, odpowiednio wyprofilowana do kształtu dłoni, tzn. jedna z części rękojeści jest wydłużona w stosunku do drugiej, lekko podgięta, część druga – krótsza od pierwszej, podcięta w dziób. Grzbiet rękojeści wyprofilowany w siodełko. Miejsce połączenia głowni ostrza z rękojeścią wzmocniona pierścieniem, którego jedna z krawędzi pogrubiona półokrągłym wałkiem. Tak wyprofilowaną rękojeść można było trzymać w dłoni, że głownia ostrza bagnetu znajdowała się między palcem wskazującym a środkowym.
Pochwa dł. 564 mm, ze stopu miedzi, pomalowana na kolor khaki, okrągła w przekroju, zwężająca się ku końcowi. Pierwotnie koniec pochwy bagnetu wz.1886/93/16 był zakończony kulką, która została usunięta, a sam koniec nagwintowany, na który nakręcono tulejkę dł. 33 mm ze srebrnej blachy. Ujście pochwy pozbawiono antabki i także nagwintowano. Na ujście nakręcono tulejkę srebrną dł. 48 mm, której górna krawędź została pogrubiona wyprofilowanym, półokrągłym wałkiem.
Laska towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych czasów i oprócz podstawowej funkcji – wspierania człowieka – spełniała szereg innych, np. obronną. Złoty wiek laski zaczął się w XIX wieku, po Rewolucji Francuskiej, kiedy to do głosu doszła klasa średnia. Laska przechodzi prawdziwą transformację, już nie jest zastrzeżona do wyłącznego użytku arystokracji. Zmienia się też jej funkcja, staje się atrybutem mody, zarazem eleganckim i praktycznym. Pojawienie się laski obronnej było spowodowane niebezpieczeństwem czyhającym na drogach i ulicach rozwijających się miast. Występują więc laski szpady, laski rewolwery, laski strzelby, laski pałki. Użycie takiej laski pozwalało niespodziewanie zaskoczyć ewentualnych przeciwników. Wszystkie laski o charakterze broni są w istocie bardzo niebezpiecznymi narzędziami, toteż ich użycie podlegało określonym przez władze rygorom, np. we Francji przed Rewolucją Lutową w 1848 roku władze zakazały używania lasek-szpad. Zakaz obejmował także ich produkcję.
Piotr Dąbrowski