Fotorelacja z Pikniku Historycznego z okazji 104. rocznicy powstania Muzeum Wojska Polskiego oraz 230. rocznicy Powstania Kościuszkowskiego

Za nami piknik historyczny z okazji podwójnej rocznicy: 104. urodzin Muzeum Wojska Polskiego świętowanej po raz pierwszy w nowej siedzibie na Cytadeli Warszawskiej, oraz 230. rocznicy Powstania Kościuszkowskiego. Z tych okazji przygotowaliśmy dla odwiedzających liczne stoiska, pokazy uzbrojenia z różnych epok, prelekcje o dawnej sztuce wojennej czy degustacje potraw wojskowych.
Oficjalna część rozpoczynająca wydarzenie odbyła się na Placu Gwardii Pieszej Koronnej przed nowym gmachem Muzeum. Jest to miejsce symboliczne ponieważ w tym miejscu w XVIII w. znajdowały się koszary i plac ćwiczeń królewskiej pieszej gwardii. Oddział ten uczestniczył również w insurekcji kościuszkowskiej licząc ok. 1000 żołnierzy, a po upadku powstania w uszczuplonym składzie dotrwał do końca Pierwszej Rzeczypospolitej.
Na placu w obecności Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, pododdziałów klas mundurowych wraz ze sztandarami, organizacji pro obronnych oraz grup rekonstrukcyjnych odbył się pokaz XVIII-wiecznej musztry i inscenizacja przysięgi Tadeusza Kościuszki złożonej na rynku krakowskim w 1794 r.
W uroczystości wziął udział reprezentant MON: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Cezary Tomczyk. Przemówienia wygłosili także Dyrektor MWP prof. dr hab. Bogusław Pacek oraz pracownik senior z 50-letnim stażem pracy – starszy kustosz Pan Roman Matuszewski.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
Fot. A. Uriasz / MWP
Skip to content