Czy podoba Wam się nowa siedziba naszego Muzeum?

Na co zagłosujesz w Warszawie? Zostało już tylko kilka dni

To ostatnie dni aby oddać głos w plebiscycie mieszkańców na najciekawszą architekturę użyteczności publicznej w Warszawie!

Architekci pracowni WXCA w swoim projekcie sięgnęli po wypracowany przez siebie język architektoniczny – wrażliwy na kontekst społeczny i naturalny, o prostym i powściągliwym wyrazie estetycznym oraz mocnej materialności bryły.

Na założenie przestrzenne składają się dwa gmachy Muzeum Wojska Polskiego, z których zrealizowano Pawilon Południowy. Położone naprzeciwko siebie budynki, mają w założeniu domykać reprezentacyjny plac zlokalizowany w centralnej części Cytadeli. Cały kompleks został rozplanowany tak, by czytelny był pierwotny układ urbanistyczny XVIII-wiecznych koszar Gwardii Pieszej Koronnej króla Stanisława Augusta, projektowanych przez Jana Zygmunta Deybla, a uwiecznionych na akwarelach Zygmunta Vogla.

W projekcie Muzeum Wojska Polskiego wyraz architektoniczny określają fizyczne i plastyczne właściwości użytych materiałów oraz rzemieślnicza metoda pracy z nimi. Tym razem architekci postawili na barwiony beton architektoniczny, odnoszący się kolorem i fakturą do ceglanych murów Cytadeli Warszawskiej. Monumentalność zgeometryzowanej bryły powstającego Muzeum została przełamana specjalnie opracowanym przestrzennym wzorem, odciśniętym na płaszczyźnie masywnych bloków. Wzór ten – szewron – w zamyśle miał przywodzić na myśl motywy militarne. Jego przestrzenna forma została pomyślana jako powierzchnia dla rzeźbiarskiej gry światła i cienia zmieniającej się wraz z porą dnia, a tym samym zmieniającej też ogólną percepcję gmachu.

Od sierpnia 2023 r. w nowej siedzibie Muzeum można podziwiać pierwszą wystawę pt. „1000 lat chwały oręża polskiego”. Wystawa zaprojektowana przez scenografa prof. Marka Chowańca prezentuje wybór ponad 3 tys. najcenniejszych i najbardziej spektakularnych zabytków z liczącej ponad 300 tys. obiektów kolekcji Muzeum Wojska Polskiego. Wystawę uzupełnia scenografia prezentująca motywy architektoniczne utrzymane w stylu  minionych epok, w kolorystyce ciepłego beżu nawiązującego do barwy elewacji i wnętrza gmachu Muzeum.

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji nas odwiedzić po wielkich zmianach to zapraszamy na Cytadelę Warszawską!