Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej

Godziny Otwarcia

Środa - Niedziela: 10:00 - 16.00
Poniedziałek i Wtorek: zamknięte
Ostatnie wejście 15:20

Więcej

Lokalizacja

Cytadela Warszawska
Plac Gwardii Pieszej Koronnej
01-519 Warszawa

Nawiguj

Cennik

Bilet normalny: 35 zł;
Bilet ulgowy: 20 zł
Czwartek: wstęp wolny

Kup Bilet
Image

O Muzeum

Muzeum Wojska Polskiego to powszechnie znana placówka muzealna, która gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje muzealia wojskowo - historyczne. Muzeum powstało 22 kwietnia 1920 roku dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

W Muzeum działa archiwum ikonograficzne, biblioteka fachowa oraz specjalistyczne pracownie konserwacji zabytków: metalu, drewna, malarstwa, skóry i papieru oraz tkanin. Muzeum jest doskonałym zapleczem do pracy naukowej i konserwatorskiej.

Zbiory
muzealne

W kolekcji Muzeum Wojska Polskiego znajduje się ponad 300 tys. zabytków. Zbiory wciąż powiększają się o nowe zakupy oraz liczne dary. 13 sierpnia 2023 r. Muzeum otworzyło wystawę inaugurującą swoją działalność w nowej siedzibie na Cytadeli Warszawskiej pt. "1000 lat chwały oręża polskiego". Na powierzchni 2700 m2 zaprezentowano wybór ok. 3 tys. najciekawszych i najcenniejszych zabytków reprezentujących militaria z przekroju tysiąclecia polskiej wojskowości. W niedalekiej przyszłości pozostałe eksponaty z kolekcji Muzeum prezentowane będą w salach ekspozycji stałej w czterech tzw. "modułach" - salach tematycznych podzielonych na epoki historyczne: moduł 1. X-XVIII w., moduł 2. XIX w., moduł 3. XX w., moduł 4. Sala Orientu oraz moduł 5. Sala Wystaw Czasowych. Wśród prezentowanych zabytków zobaczą państwo m.in:

  • Dawne uzbrojenie ochronne: zbroje, hełmy, tarcze.
  • Przykłady broni białej: miecze, szable, rapiery, szpady, koncerze.
  • Przykłady broni drzewcowej: włócznie, kopie, halabardy.
  • Oporządzenie jeździeckie: rzędy końskie, siodła. strzemiona, ostrogi.
  • Ręczna broń palna: hakownice, muszkiety, pistolety, karabiny.
  • Umundurowanie żołnierzy i ich wyposażenie osobiste.
  • Weksylia, ordery i odznaki pamiątkowe.
  • Armaty, czołgi, pojazdy pancerne, samoloty, śmigłowce.
  • Pamiątki po bohaterach narodowych, oficerach i zwykłych żołnierzach.
  • Bogata kolekcja malarstwa batalistycznego.

jeden z największych europejskich kompleksów muzealnych

Oddziały Muzeum Wojska Polskiego

militaria, umundurowanie, sprzęt

Zbiory główne

Image

W najbliższym czasie

Nadchodzące Wystawy

Image

13 sierpnia 2023

1000 Lat Chwały Oręża Polskiego

Muzeum Wojska Polskiego zaprasza 13 sierpnia na uroczyste otwarcie nowej siedziby oraz wystawy inauguracyjnej „1000 Lat Chwały Oręża Polskiego”. Atrakcjami będą pokazy grup rekonstrukcji historycznych, dioramy historyczne, pokazy artylerii średniowiecznej i nowożytnej, pokazy szermierki, pokaz filmów historycznych w sali multimedialnej, poczęstunek grochówką wojskową oraz przemarsz do Cytadeli oddziałów reprezentujących sylwetki żołnierzy polskich od X do XX w. Ostatnie wejście na sale wystawowe będzie możliwe o godz. 17:00, a wstęp jest bezpłatny.
Tego dnia będą otwarte dwie bramy: brama Żoliborska - czyli od ul. Dymińskiej oraz Nowomiejska czyli Katyńska od Jana Jeziorańskiego. Bramy będą otwarte od godz. 12:15.

Program
Image

1 - 30 września 2023

Broni Niepodległej

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej Muzeum Wojska Polskiego prezentuje pamiątki po żołnierzach i oficerach armii polskiej, która stanęła do walki z niemiecko-sowiecką agresją we wrześniu 1939 r. Wśród 1200 prezentowanych zabytków odnajdziemy: sztandary, mundury, broń, ordery i odznaki, oraz sprzęt wojskowy.

Więcej
Image

1- 30 sierpnia 2023

Virtuti Militari. 100-lecie restytucji

Order Virtuti Militari to najstarsze inajwyższe polskie odznaczenie wojskowe, w świadomości społecznej związane zwalką o niepodległość Ojczyzny. Krzyż Virtuti Militari na żołnierskim mundurzeoraz na sztandarach wojskowych, budzi zawsze emocje, uczucia patriotyczne iszacunek nie tylko wśród kombatantów, ale również u wszystkich Polaków na całymświecie.

Więcej
Image

1-31 sierpnia 2023

1921: od wojny do pokoju

Wystawa jestkontynuacją otwartej w 2020 r. ekspozycji poświęconej wojnie polsko-bolszewickiej i bitwie warszawskiej z sierpnia 1920 r. Znajdziemyna niej m.in.: mundury Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego najbliższego współpracownika gen. Kazimierza Sosnkowskiego, a także pamiątki związane z księdzem Ignacym Skorupką, kapelanem 236. Ochotniczego Pułku Piechoty, który poległ 14 sierpnia 1920 r. pod Ossowem. Możemy również obejrzeć trofea z wojny zbolszewikami. Ekspozycję wzbogacono o eksponaty, które powróciły do Polski po traktacie ryskim, w ramach rewindykacji.

Więcej
Skip to content